Po stopách Josefa II. podle soch. Má mnoho pomníků a památníků

0
plastiky obchod a tolerance
Zdroj foto: Dezidor, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Sochy Josefa II: Císař Josef II. byl pokrokový a lidový, zavedl spoustu reforem (zrušil nevolnictví, zavedl toleranční patent), ale mezi církví byl naopak dost neoblíben, ba dokonce obáván, a to proto, že rušil kláštery a na jejich místě zaváděl jiná zařízení – například kasárna.

Odkaz

Avšak ať už máte Josefa II. rádi, či naopak, stále se můžete vypravit po jeho stopách, protože mu bylo po celém našem území vystavěno mnoho pomníků a památníků. Podívejme se alespoň na nejvýznamnější z nich.

Dochované sochy

pomnik josefa
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Protože sochy Josefa II. byly strhávány zejména v roce 1918 po vzniku samostatného Československa jako relikt po Habsburcích a dále pak také v roce 1945 po druhé světové válce, mnoho se jich nezachovalo v původním stavu. Naštěstí mnohé byly obnoveny, ale většinou až po roce 1989. Mezi ty dochované z doby rakouského mocnářství patří pomník v Hořovičkách v okrese Rakovník, asi 15 km severozápadně od samotného Rakovníka. Socha je litinová a stojí na mohutném kamenném podstavci. Je chráněna jako památka od roku 1992. Druhou dochovanou sochou na našem území je pomník v Markoušovicích, což je část obce Velké Svatoňovice v okrese Trutnov. Sochu najdete snadno, stojí před domem s číslem popisným 95. Socha je opět litinová a pochází z roku 1881.

Obnovené pomníky

Všechny ostatní pomníky nacházející se v naší republice a věnované Josefovi II. jsou obnovené. Vznikaly ale většinou na místech, kde stály sochy původně, anebo v nedalekém okolí. Mezi ty nejkrásnější patří rozhodně pomník v Brně. Kdysi stával před Německým domem a na pomníku v jeho nejvyšší části stojí Josef II., po stranách plastiky Obchod a Tolerance, které mají vyjadřovat oblasti, o které se císař nejvíce zasloužil. Dnes stojí obnovený pomník v areálu psychiatrické nemocnice v Brně-Černovicích a plastiky jsou zvlášť. Další socha, která původně stála v Chebu, je dnes obnovena ve Františkových Lázních. Ovšem tato socha má již ulomenou ruku z doby svého stržení. A poslední socha, za kterou se vydáme, je pomník Josefa II. v Hostinném. Tentokrát stojí v parku před budovou gymnázia.

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA