Jeskyně Pekárna se nachází v jižní části Moravského krasu. Je známá množstvím archeologických nálezů, které odhalily, že byla osídlena již v pravěku. Jméno získala podle svého tvaru, připomíná chlebovou pec.
Sídliště lovců sobů a koní
Tato archeologicky zajímavá lokalita se nachází v Moravském krasu, ve svahu údolí Říčky. Jeskyně Pekárna byla vyhlášena národní přírodní památkou. Proslavila se nálezy rytin na koňských žebrech, které vyobrazovaly pasoucí se koně a souboj bizonů. Dále byly nalezeny předměty jako kostěné harpuny k lovu ryb, figurka Venuše z mamutoviny, kresby na spodních koňských čelistích a mnoho jiných.
Nalezené předměty jsou důkazem toho, že jeskyně byla obývána již v pravěku. Byla významným sídlištěm lovců sobů a divokých koní, kulturou magdalénien, v období paleolitu. Pravěk však není jediným obdobím, kdy byla jeskyně obývána, výzkumy zaznamenaly až 12 etap osídlení. Nálezy jsou uskladněny v brněnském Pavilonu Anthropos. Díky svému velkému vstupu do ní proniká dostatek denního světla a je možné si ji dobře prohlédnout.
Své jméno získala podle tvaru vstupu, který připomíná pekárnu na chleba. Její vstup je 5 m vysoký a 20 m široký. Je tvořena 64 m dlouhou chodbou, na konci se nachází kamenitý zával a je předpoklad, že za tímto závalem pokračuje dále.
Ledová výzdoba a netopýři
V zimním období můžeme v jeskyni obdivovat výzdobu z klasických rampouchů a pokud jsou vhodné podmínky, země je poseta ledovými artefakty, které při troše představivosti mohou zobrazovat různé postavičky.
Jeskyně Pekárna je zajímavá i tím, že ji obývají různé druhy netopýrů.
Jak se k Pekárně dostat
K jeskyni je možné se dostat z Ochozu u Brna po modré turistické značce. Trasa vede také z Hostěnic. Jeskyně je přístupná celoročně.