Krása pod povrchem – Javoříčské jeskyně

0

 

javořicské jeskyně

Javoříčské jeskyně. Že na obloze vidíme létat letadla, prohánět ptáky či vznášet se listí ze stromů – to víme všichni. Ale zamysleli jste se někdy nad tím, jak to vlastně vypadá pod našima nohama? Ne, peklo ne – ale co takové jeskyně? Vydejte se prozkoumat krásy našeho podzemí do Javoříčka.

Tenhle podzemní skvost se nachází zhruba 10 km západně od města Litovel a jsou plně přístupné veškeré veřejnosti.  Najdeme zde široký komplex propastí, dómů a chodeb zdobené krápníky a vrápenci. Ne nadarmo se jeskyně pyšní nepsaným titulem „největší známé zimoviště vrápence malého“.

Kochat se krápníky a ostatními pozemními krásami zde můžete ve třech patrech, které dělí až 30ti centimetrové rozdíly nadmořských výšek, na prostoru o rozloze přes šest kilometrů.

  • Horní patro

Největší a nejrozsáhlejší ze všech pater s návštěvnickými trasami o délce 460/788 metrů. Je zde největší koncentrace nejen krápníků, které dosahují úctyhodných rozměrů, ale i tzv. heliktitů – excentrických krápníků

  • Střední patro

Je spojeno s vrchním patrem zhruba 30ti metrovými propastmi a v porovnání s vrchním patrem zde můžeme vidět méně krápníků. Prostory zde jsou zahliněny a jsou podstatně do rozlohy menší než patro první.

  • Spodní patro

Je spíše hypotetické, jelikož je jasně viditelné, že ze středního patra směřují propasti dolů. Této hypotéze nahrává také fakt, že pod tzv. Zkamenělým zámkem existuje aktivní ponor, kde se část vody ztrácí do podzemí a dále musí někudy odtékat. A to se právě s největší pravděpodobností děje ve spodním patře.

Každopádně pro tento výlet doporučujeme zvolit letní měsíce, jelikož teplota v jeskyních je celoročně okolo 8 stupňů Celsia, tudíž je třeba se po návštěvě pěkně ohřát na sluníčku. Jeho paprsky je nejlepší si užívat při procházce po okolní přírodě Javořic, která Vás určitě dokáže svou zelení a uklidňující atmosférou určitě ohromit.

Hledáte inspiraci kam na výlet? Podívejte se na naše tipy – vyslapy.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here