Jak posílit imunitu a užít si výlet bez nachlazení?

0

vylet

Ať už je venku teplo, nebo zima, řada z nás má chuť pobývat co nejdéle venku. Starší lidé mohou dávat přednost procházkám měnící se přírodou, nebo nordic walkingu. Mladí a sportem zocelení jedinci zase jezdí, nebo chodí po horách a spí buď pod širákem, nebo pod stanem. Co když ale na aktivní kamzíky dolehne slabý imunitní systém?

Lidské tělo bylo stvořeno k tomu, aby se neustále hýbalo. Je schopné ujít bez přestávky spoustu kilometrů. Z rovnováhy ho nedokáže vychýlit ani sprint, vytrvalostní běh na delší vzdálenost nebo lezení po skalách.

Ovšem, ruku na srdce. Kdo z nás se hýbe tolik, jako naši předkové, kteří byli neustále na poli, či ve chlévě? Pravděpodobně nikdo. Celé dny sedíme u televize, nebo před obrazovkou počítače, na nervy si občas dáme sladkou limonádu s čokoládovou sušenkou a po náročném večeru se skleničkou alkoholu v ruce jsme rádi, když se vyspíme alespoň tři hodiny.

I když občasný exces neznamená konec světa, jde o věci, které mají dopad na fungování našeho imunitního systému. Který se pravidelně zhorší těsně před ním, než máte jet na dlouho plánovaný výlet.

Dá se proti tomuhle zákonu schválnosti nějak bojovat?

dovolena

Příznaky oslabené imunity

Aby bylo možné včas zatáhnout za záchrannou brzdu, potřebujete se umět sledovat a u toho správně rozeznávat, co je jen projevem únavy po náročném dni a co naopak indikuje počáteční náchylnost k častější nemocnosti. (Neříkáme, že je to jednoduché, ale s trochou cviku to zvládne každý z nás.)

Zpozornět byste měli v případě, že:

  • Máte kožní problémy
  • Jste v nedávné době prodělali vážné onemocnění (zápal plic, bronchitida…)
  • Máte anémii
  • Jste ztratili chuť k jídlu
  • Máte zažívací problémy

Podezřelá je ale i dlouhodobá únava.

4 tipy na posílení imunity

Nyní se podíváme na několik metod, jak posílit imunitu. S tímto krokem bychom vám doporučili začít minimálně dva až tři měsíce před plánovaným odjezdem. I když se vám to může zdát být přehnané, faktem je, že projevy některých opatření mají delší setrvačnost. Nelze tedy očekávat výsledky ze dne na den.

Spánek

Úplným základem je zdravý spánek, během kterého se tělo zaměřuje na regeneraci celého systému. Pokud vás trápí jeho zhoršená kvalita, zkuste se každý den ukládat ke spánku (alespoň zhruba) ve stejnou dobu. To samé platí i o vstávání. Pocit uvolnění vám pomůže navodit vůně levandule, nebo teplá koupel.

Zkuste probiotika a prebiotika

Lidská imunita má největší základnu ve střevech, která obývají (nejen) přátelské mikroorganismy. Působení těch negativních ale můžete celkem snadno zvrátit. Stačí, když se naučíte konzumovat zakysané mléčné výrobky (jako je například kefír) a prebiotika, která udržují probiotika při životě.

unava

Pijte vodu

Ve starých písničkách se říká, že lepší než voda je rum. Nebo dokonce jiný typ alkoholu. Z hlediska zachování zdraví ale není tento postup zrovna dvakrát moudrý. (Jelikož alkohol tělo spíše oslabuje.) V ideálním případě bychom měli vypít alespoň dva litry čisté vody, nebo bylinkového/zeleného/bílého čaje denně. Správně hydratované orgány dokážou lépe pracovat a dost zásadně se tím redukuje i pocit fyzické únavy. (Škodliviny z krve se navíc lépe přefiltrují do moči.)

Buďte v klidu

Asi nejhorší je ale stres, který produkuje práce, nebo neharmonická situace v rodině. Pokud je to možné, věnujte se tomu, co máte rádi. Prospěšná je i meditace se správně zvoleným druhem sportu. V neposlední řadě si neberte tolik věcí k srdci.

Co imunitu oslabuje?

Kdybychom měli pokračovat v předchozím seznamu, tak jednoznačně nevyvážená a nezdravá strava, ve které je příliš mnoho soli, cukru a tuku a málo vitamínů, bílkovin, stopových prvků, minerálů a bylinek. (Kromě změny jídelníčku vám pomohou i přírodní doplňky stravy.) Špatný vliv má i kouření a zanedbávání zdravotního stavu. Proto pravidelně absolvujte preventivní prohlídky.

Zdroje informací

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324930 – Příznaky oslabeného imunitního systému (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/how-to-boost-immune-health – 9 způsobů, jak posílit imunitu (anglicky)

https://www.webmd.com/cold-and-flu/ss/slideshow-how-you-suppress-immune-system – Co oslabuje imunitní systém? (anglicky)

———-Komerční článek———-

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here