Fingalova jeskyně: Máte rádi jeskyně? Patříte mezi ty, kdo má jeskyně spojené s tajemnou atmosférou, někdy až nahánějící strach? Magické místo, které v každém vyvolává odlišné emoce. Ať už patříte mezi vášnivé návštěvníky jeskyní či byste chtěli některou zajímavou navštívit, vypravte se do krásného a nedalekého Skotska.
Nejslavnější mořská jeskyně na světě je opředena mnoha irskými i skotskými legendami a nejedním tajemstvím. To vše inspirovalo umělce ke tvorbě obrazů, skladeb. Prvním návštěvníkem této tajemné skotské jeskyně byl německý skladatel Felix Mendelssohn. Přestože doslova nesnášel moře a mořskou nemoc byl schopen dostat i na malé loďce v bazénu, tak byl natolik fascinován, že absolvoval cestu k jeskyni a k následné její osobní prohlídce. Ihned po návštěvě jeskyně vznikla jeho skladba „Hebridy“ inspirovaná tímto zážitkem.
Jméno jeskyně dříve a dnes
Původní keltský název zněl Uamh-Binn, což by se dalo volně přeložit jako jeskyně melodií. Jak vidno, jakoby už takto názvem přitahovala právě umělce z hudebního světa. V tehdejší době bylo místo s největší pravděpodobností využíváno jako svatyně a její jméno bylo dáno na základě nezvyklé a zvučné akustice.
V 18. století došlo ke změně názvu a jeskyně byla pojmenována po skotském válečníkovi Fingalovi, kterého proslavil spisovatel James MacPherson ve své knize „Ossianova díla“. Dodnes se ale s jistotou neví, zda vůbec takový válečník opravdu byl a žil. Slovo Fingal by se dalo ze staré galštiny přeložit dvěma způsoby, buď jako bílý cizinec či rovnovlasý, což by mohlo odpovídat rovným sloupům, které tak mohou připomínat rovný účes výše zmíněného válečníka. Jak tomu bylo ve skutečnosti, kdo ví. Jasné je, že od té doby nese jeskyně název coby Fingalova jeskyně.
Legenda ležící na pustém ostrově
Fingalova jeskyně se nachází na pustém ostrovu Staffa. Tento ostrov v souostroví Vnitřních Hebrid je tvořen ze šestiúhelníkových čedičových sloupů, na kterých leží pompézní kamenná krása, kterou vytvořila příroda. Vznikla podmořskou sopečnou erupcí. Uprostřed jižní hrany ostrova se návštěvníkům otevírá ohromná vstupní brána do Fingalovy jeskyně.
Jeskyně je vysoká 22 metrů, hluboká 82 metrů. Přestože leží na pobřeží a částečně je i pod vodou, není k její návštěvě zapotřebí speciálního vybavení. Jen samozřejmě pořádnou obuv, ideálně dostatečně vysoké holínky. Sloupy tvoří po jedné straně jeskyně jakýsi chodník nad úrovní vody, díky tomu tak můžete takřka projít bez problému až na její samotný konec.
Mohou za to právě i čedičové sloupy, kterými jsou stěny jeskyně obklopeny. Díky tomu se tak jedná o jednu z nejhezčích jeskyní na světě. A onu zvláštní a výše zmíněnou akustiku si tu může každý návštěvník osobně vyzkoušet. Jen tak pro zajímavost, jeskyni navštívila i řada význačných osobností, jako například královna Viktorie s manželem, princem Albertem, ale také Jules Verne či Walter Scott.
Jak se dostat k jeskyni aneb cesta ne neobydlený ostrov
Vzhledem k tomu, že ostrov Staffa je neobydlený a jedná se vskutku o pustý ostrov, dostanete se na něj pouze výletní lodí, která přepravuje turisty v rámci návštěvy jak ostrova, tak zejména hlavním cílem je Fingalova jeskyně. Na ostrově kromě magické a nádherné jeskyně můžete zahlédnout i kolonii vzácných ptáků tzv. papuchalků, které potěší i ty, co se nezabývají ornitologií. Jeskyni, která na řadu návštěvníků působí jako katedrála, můžete navštívit jak z pevniny, ale jsou i tamní společnosti, které nabízí projížďky na loďkách. Tímto způsobem můžete obdivovat monumentální krásu z moře.
Co praví legenda o legendární Fingalově jeskyni?
Jedna z mnoha legend praví o tom, že Fingalova jeskyně i Obrovo schodiště byla kdysi místa propojená jedním velkým chodníkem. V této pověsti vystupuje udatný irský válečník Fionn mac Cumhail, který byl obrem, jenž byl jiným obrem vyzván k souboji. Proto Fionn postavil tento monumentální chodník přes moře, který tak oba protivníky spojil.