Extrémy přírody: Slovo NEJ bývá v poslední době značně nadužíváno. Přesto však existují místa, která si tento přívlastek bezpochyby zaslouží. Zvláště, jsou-li zapsána v Guinessově knize rekordů nebo jinak zoficiálněna.
Zajímá vás, kde můžete vidět nejvyšší kolmou skalní stěnu, největší poušť nebo největší říční ostrov? Pojďte se na to podívat spolu s námi.
Hora, která si zahrála i ve filmu
Nebylo by na tom nic zvláštního, kdyby nešlo o nejvyšší kolmou skalní stěnu světa. Řeč je o hoře jménem Thor Peak (jméno podle hromového boha nedostala náhodou) v národním parku Auyuittuq. Musíte za ní zamířit na kanadský Baffinův ostrov, ležící v teritoriu Nunavut.
I když se tyčí do výše „pouhých“ 1675 metrů, je pohled na ni opravdu impozantní. Tři čtvrtiny jedné z jejích stran totiž tvoří kolmá skalní stěna, vysoká 1 250 metrů. Není divu, že sem míří horolezci z celého světa. A pokud se postavíte pod ni a podíváte se vzhůru, zamrazí i vás. Průměrný sklon je totiž 105 stupňů. Ale můžete si ji vychutnat i jinak a to v hudebním filmu The Song Remains the Same, za kterým stojí legendární britská skupina Led Zeppelin.
Za největší pouští do Afriky? Ale kdeže
Kandidátů, kteří vás u tohohle přírodního extrému napadnou, je určitě hodně. Ale vsadíme se, že vítěz je zcela mimo vaše tradiční obzory. Je jím totiž Antarktida. Poušť totiž nemusí být jen plná slunce a písku. Stačí, když bude splňovat kritérium minimálního množství srážek, které se pohybuje pod hranicí 250 milimetrů za rok. A věřte nebo ne, většina území Antarktidy tuto podmínku splňuje beze zbytku
A pokud bychom mluvili v číslech, pak Sahara se může pyšnit rozlohou 9 000 km2. Úctyhodné, že? Ovšem Antarktida má jen těžko uvěřitelných 14 000 000 km2. Jde o nejchladnější a největrnější kontinent světa. Teplotní rekord, naměřený roce 2013, naměřený v hluboké ledové prasklině, činí -93,2 °C. Jde o hodnotu, kterou zatím nikdo nepřekonal.
Místo, které nepotěší ani ty největší teplomily
Ale pojďme se teď podívat na jiný teplotní extrém. Pozveme vás na výlet tam, kde průměrné roční teploty neklesají pod 34 °C a to při minimálních srážkách 100-200 milimetrů ročně. Vítejte v Danakilské proláklině v severovýchodní Etiopii.
Jde o součást severní Afarské pánve a také o jedno z nejníže položených míst na světě – leží cca 125 metrů pod hladinou moře. Setkávají se tu hned tři tektonické desky a jde také mimo jiné o místo, spojené s mnoha nálezy z nejstarší historie lidstva. Turisty sem však láká něco docela jiného – nádherné barvy skal i vody a nevšední struktura zdejšího povrchu. Kdyby James Cameron natáčel pouštního Avatara, bylo by to právě tady. Lávová jezera, solná pole, hrající mnoha barvami, bizarně tvarované skály včetně osamělých monolitů… Pokud si odmyslíte ony opravdu extrémní teploty, jde o místo pro jedinečný výlet jako stvořené.
Ostrov nebo pevnina? Ilha do Bananal vás dokonale zmate
Patří do brazilského národního parku Araguaia a pyšní se rozlohou 19 125 km2. Od září do března si však jeho impozantní rozměry příliš neužijete, je totiž ukryt pod hladinou vody díky vydatným dešťům. Ohraničují ho hned dvě řeky – Araquaia a Javaés.
Severní část ostrova tvoří právě již zmíněný brazilský park a dodnes ho obývá několik kmenů domorodých obyvatel. Pokud je budete chtít navštívit, zapomeňte na jakékoliv mosty. Ostrov je, vyjma několika týdnů v červenci, kdy lze nízkou hladinu vody zdolat i dobrým tereňákem, přístupný jen přívozem. Odměnou vám však bude rozmanitá fauna a flóra, stejně jako setkání s místními, kteří si doposud ve velké míře zachovávají své původní tradice a zvyky.