
Bílé Karpaty představují jedno z nejkrásnějších pohoří České republiky, které se rozkládá na jihovýchodě Moravy podél hranic se Slovenskem. Toto chráněné území je známé především díky své mimořádné přírodní rozmanitosti, tradiční lidové architektuře a unikátním loukovým ekosystémům, které jsou domovem vzácných druhů rostlin a živočichů.
Zcela výjimečné jsou zdejší louky plné orchidejí, které každoročně přitahují botaniky, fotografy i milovníky přírody. Další zajímavostí je významný geografický bod – Vlárský průsmyk, který má historický a strategický význam v rámci celého regionu.
Louky plné orchidejí – přírodní poklad Bílých Karpat
Jedním z největších pokladů Bílých Karpat jsou jejich rozlehlé květnaté louky, které patří k nejcennějším v celé Evropě. Díky šetrnému hospodaření, tradiční pastvě a sečení se zde zachovala neuvěřitelná biodiverzita, která nemá v České republice obdoby.
Orchideje v Bílých Karpatech
Na loukách Bílých Karpat roste více než 30 druhů orchidejí, což z tohoto území činí opravdový botanický ráj. Mezi nejvzácnější a nejkrásnější patří například:
- Vstavač vojenský
- Vemeník dvoulistý
- Okrotice bílá
- Prstnatec bezový
- Kruštík širolistý
Nejlepší období pro pozorování orchidejí je obvykle od května do července, kdy jsou louky plné květů a barev.
Louky jako ukázka tradiční krajiny
Tyto louky nejsou pouze esteticky krásné, ale jsou i důležitým prvkem tradiční hospodářské krajiny. Pravidelné kosení a pastva umožňují zachovat přirozenou rovnováhu mezi rostlinnými a živočišnými druhy. Díky tomu se zde vyskytují i vzácní motýli, brouci a zpěvní ptáci.
Velkou část území tvoří Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty, která byla vyhlášena v roce 1980 a jejím cílem je ochrana této jedinečné přírody a tradičního hospodaření.
Vlárský průsmyk – strategické místo a brána do Slovenska
Dalším důležitým místem v oblasti Bílých Karpat je Vlárský průsmyk, který tvoří významné spojení mezi Moravou a Slovenskem. Tento přirozený průchod se nachází v nadmořské výšce 318 metrů a odděluje pohoří Bílé Karpaty od pohoří Vizovické vrchy.

Historie Vlárského průsmyku
Vlárský průsmyk měl velký význam již v dávné minulosti. Vede tudy jedna z nejdůležitějších železničních tratí, která spojuje města Brno, Uherské Hradiště, Trenčín a Považská Bystrica. V minulosti tudy vedly obchodní stezky, ale také vojenské cesty.
Během různých válečných období měl Vlárský průsmyk strategický význam jako přechod mezi Moravou a Slovenskem. V současnosti je tato oblast klidnou částí přírody, vhodnou k turistice a cykloturistice.
Současnost a turistika
V okolí Vlárského průsmyku se nachází malebné vesničky, lesy a louky, které jsou ideální pro pěší výlety a poznávání krás Bílých Karpat. Turistické trasy vedou kolem hraničních kamenů, pramenů a krásných přírodních scenérií.
Velmi oblíbená je Vlárská cyklostezka, která vede z Bylnice směrem na Slovensko, a nabízí krásné pohledy na krajinu.
Další zajímavosti Bílých Karpat
Lidová architektura a tradice
V oblasti Bílých Karpat se dodnes zachovala tradiční lidová architektura, zejména v podobě dřevěných chalup, sýpek a lidových staveb. Typické jsou vesničky jako:
- Žítková – známá díky tzv. Žítkovským bohyním, ženám, které léčili a vykládali osudy.
- Louka
- Starý Hrozenkov
- Bojkovice
Místní kultura je spjata s folklórem, tradičními řemesly a zachováváním starých zvyků.
Přírodní rezervace a chráněná území
Mezi nejvýznamnější chráněné lokality v Bílých Karpatech patří:
- Čertoryje – proslulé louky plné orchidejí.
- Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat s nadmořskou výškou 970 metrů.
- Lopeník – oblíbené turistické místo s rozhlednou.
Bílé Karpaty jsou jedním z nejvzácnějších a nejmalebnějších přírodních regionů České republiky. Louky plné orchidejí, tradiční hospodářská krajina a malebné vesničky vytvářejí jedinečný charakter tohoto území. Vlárský průsmyk pak připomíná historickou a strategickou důležitost této oblasti.
Pro milovníky přírody, turistiky a klidného pobytu v krajině je návštěva Bílých Karpat nezapomenutelným zážitkem. Toto místo ukazuje, jak důležité je chránit přírodu a tradiční hodnoty, které utvářely tvář krajiny po celá staletí.