Crooked forest: Neobyčejný les obestřen tajemnou aurou

4
stromy
Zdroj foto: en.wikipedia.org

Crooked forest: Lesy od nepaměti jsou tajemným místem, které v pohádkách tvoří nadpozemské síly, jako jsou víly, zlí i dobří skřítkové. Jak je tomu ve skutečně podivuhodném lese nacházejícím se u našich sousedů v Polsku? Jak vznikl tento les a pod jakým označením ho můžete znát? Proč se vydat na jeho návštěvu?

Doslova jakoby z pohádkového příběhu pocházel i tajuplný a nezvykle vypadající les, který se nachází poblíž polského města Gryfino. Crooked forest neboli Křivý les je zahalen tajemstvím a je záhadou, kterou rozhodně stojí vidět na vlastní oči. Nejen se projít lesem, ale můžete i zde posedět na lavičce.

Jak vznikl Crooked forest neboli Křivý les

Co vůbec stojí za vznikem tohoto lesa, kde na stromech, které vzdáleně mohou evokovat tvarem písmeno J? Kdy je vedle tvaru nejpozoruhodnějším faktem to, že i všechny stromy poukazují zakulacenou částí kmene směrem na sever. V lese roste okolo 400 borovic. Největší záhadou a tajemstvím je, co je vůbec příčinou a stojí za touto neobyčejnou, raritní a zvláštní deformací?

Mýty a pověry ohledně původu

Mezi nejzajímavější teorii patří vysvětlení od osob, které s tímto konstatováním přišli na základě objasnění záhady v podobě ohnutých borovic. První verzí je to, že stromy zkřivilo německé vojsko, které vpadlo do Polska v roce 1939, kdy údajně zde německé tanky mladý porost stromů viditelně navždy poškodil. Další spíše fantasy verzí je to, že za deformaci může UFO, které údajně v této části přistálo. A třetí nejčastější variantou vysvětlení je to, že borovice ohýbali místní lesníci úmyslně, aby se z nich následně lépe vyráběli saně, lodě a sudy.

V reálu se má za to, že borovice byly uměle vysázené zhruba okolo roku 1930 a záhy na to byly s největší pravděpodobností poničeny, což zapříčinilo jejich netypický následný růst. Nicméně nejméně působivou, ale zřejmě nejpravděpodobnější verzí je to, že stromy do tvaru písmene J byly zkrouceny uměle, jako je tomu v případě pěstování a úpravy růstu bonsají. Dřevo se údajně mělo použít jako stavební materiál určený na výrobu nábytku a stavbu lodí.

les
Zdroj foto: en.wikipedia.org

Vše jsou to jen teorie, domněnky, varianty. Pravda je ukryta a s největší pravděpodobností tomu bude tak nadále. A tak skutečný původ stále není zřejmý, o to více přidává na atraktivitě a tajuplnosti místa. Doslova tajemná aura působí na každého návštěvníka jako magnet.

Cestou necestou do tajuplného lesa

Jak se dostat na toto místo, které stojí za osobní návštěvu? Crooked forest, česky znám jako Křivý les, polsky coby Krzywy las se nachází v samé blízkosti polského města Grzfino, konkrétně v části Nowe Czarnowo ležící při hranicích Polska a Německa.

Vzhledem k tomu, že tento raritní les, ze kterého dýchá nepopsatelné tajemno, při jehož návštěvě čekáte, kdy se mihne za stromem víla či vám cestu zastoupí skřítek, je pouze 2 hodiny cesty autem od polské Poznaně. Taktéž z Berlína jsou to jen 2 hodiny autem.

Záhadný les čítající okolo 400 borovic netypického vzrůstu do tvaru písmene J je zahalen tajemstvím a stojí za návštěvu. Určitě je perfektní zastávkou, pokud se budete pohybovat poblíž, ať už to bude právě návštěva Berlína či budete v Poznani. Nutno zmínit, že i když v lese je okolo 400 borovic, tak křivě rostoucí je zhruba okolo 100.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

4 KOMENTÁŘE

 1. Ostravská ZOO nic moc a je docela malá. Taková místní soukromá zahrádka. Zkuste nejhezčí ZOO ve východní Evropě. ZOO Lešná u Zlína. Ta je super.

 2. Křivý les.

  Ty stromy byly v mládí zlomeny, do pravého úhlu.
  Dokázaly se z toho vzpamatovat, mají snahu růst vždy svisle nahoru.
  Proto vytvořily oblouk. Podívejte se do korun vzrostlých vrcholových zlomů, třeba smrku.
  Kdy postranní větve převezmou úlohu hlavního kmene. Ohnou se do oblouku vzhůru.
  Obdobné stromy jsem viděl i v lese v ČR, jednotlivě.

 3. Je to průmyslový les. Stromek se odřízne nad první větví a jedna boční větev se nechá růst. Může se dokonce i k zemi nějak připevnit, takže vznikne ještě větší oblouk. Časem je z toho toto. Nejspíš to bylo určeno pro žebra lodí.
  Podobně si pěstuji stromky na vánoce. Uříznu ho nad první větví, tu boční vytáhnu nahoru a přivážu k tyči a tak mám z jednoho kořenového systému postupně po několika letech dva stromky za sebou. Ten druhý roste samozřejmě rychleji, ale má zase dole silnější kmínek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here