V posledních letech to s cestováním za hranice nebylo zrovna snadné, mnozí z nás tak přišli na chuť turistice a nejrůznějším výšlapům. Na ten první jsme většinou vyráželi s obavami a možná i s nepříjemným pocitem z neznámého. Jejich kouzlu jsme ale propadli a jaro a léto si bez nich nedokážeme představit. Tápete občas v tom, co je třeba si vzít s sebou do hor? Čtěte dál!
Přípravu na výšlap nikdy nesmíte podcenit
Na žádnou výpravu byste se neměli vydávat bez řádné přípravy. Ať už se chystáte na výšlap v Čechách, do Alp nebo někam jinam, přípravu nesmíte podcenit. Pouvažujte o tom, kam vyrážíte, jaké tam můžete očekávat počasí, jak se tam dostanete, co si sbalit na trek, zda po cestě narazíte na nějaký obchod, kde budete moci doplnit zásoby apod.
Základem je správný batoh
Batoh je část vybavení, bez které se na výšlapu ani žádné jiné výpravě neobejdete. Ovlivní to, jak si výlet užijete, i to, co si můžete sbalit na dovolenou nebo do hor. Jak správný batoh vypadá?
- Měl by vám dobře sedět na zádech, v žádném případě nesmí řezat do ramenou.
- Ramenní popruhy nesmí dřít do krku ani sjíždět z ramen.
- Dejte přednost polstrovaným ramenním popruhům.
- Bederní pás musí být široký a pohodlný, aby přebral velkou část tíhy z ramen a aby se hmotnost batohu příjemně rozložila.
- Zádový systém by měl respektovat anatomii, zároveň ale tolerovat, co dáte do batohu.
- Od věci nejsou ani stahovací popruhy, díky kterým stáhnete a zpevníte i poloprázdný batoh.
- Na boku by neměl chybět prostor na lahve.
- Určitě oceníte, když bude součástí i pláštěnka.
- Fajn jsou i kapsy a kapsičky, dodatečné úchyty, na které můžete přichytit třeba stan nebo karimatku, zipy, které se snadno a dobře drží a další věci.
- Podcenit nesmíte ani nosnost batohu.
Víte, že velikost se liší podle délky výpravy i toho, kdo batoh nese? Na vícedenní výpravu nosí pánové batoh o objemu zhruba 70 litrů, ženy pak něco mezi 50-60 litry. Na kratší výpravy si všichni vystačí s batohem o objemu asi 40 litrů.
Co nesmí chybět v batohu?
Batoh po celou dobu ponesete na zádech, na zbytečnosti tam není místo. Vhod jistě přijde alternativa postele, spacák, oblečení na spaní i náhradní oblečení, toaletní potřeby, doklady, powerbanka, jídlo, pití, opalovací přípravky, sluneční brýle a také cestovní lékárnička. Nikdy totiž nevíte, co se vám na cestě může přihodit. Jak by taková lékárnička na cesty měla vypadat?
Ideální je pořídit si šikovný a skladný obal, do kterého vložíte dezinfekci, obvazy, náplasti, gumové rukavice, nůžky, léky, které užíváte, léky na alergii, léky na průjem, krémy a masti na bolest, léky na bolest hlavy, opalovací krém SPF 15 nebo SPF 30 na tělo, opalovací krém na tvář, balzám na rty s ochranným faktorem, repelent, nůžky, kapky do očí a glukózu pro doplnění cukru.
Nezapomínejte ani na obuv
Na trek byste si měli obout pohorky, ideálně už trochu ochozené. Kdo by taky chtěl, aby ho během treku bolely nohy? Někdo si přibalí i sandály, barefooty nebo třeba kecky na odpočinek.
Víte, že správná turistická obuv má pevnou podrážku a chrání i kotník? A když už si dáte záležet na výběru bot, dobře si vyberte i ponožky. Ty by měly z bot trochu koukat a mít přiměřenou tloušťku, ideální je přibalit si do batohu i pár náhradních na výměnu.
Bez oblečení to taky nepůjde
Jakmile se začne blížit termín odjezdu, začnete uvažovat, co si sbalit na hory na jaro. Přece jenom nevíte, s jakým počasím se tam setkáte. Základem jsou tři vrstvy oblečení, řídit se ale musíte během treku i svými pocity. Je vám chladno? Nebo naopak teplo?
- Vrchní vrstvu tvoří dlouhé kalhoty a větrovka, která nás chrání před rozmary počasí.
- Střední vrstva plní termoizolační funkci, zároveň ale musí od těla odvádět vlhkost. Mezi nejoblíbenější používané materiály patří fleece a merino vlna.
- Spodní vrstva z rychleschnoucích materiálů má od těla odvádět pot a vlhkost. Oblečení bude přímo na těle, mezi nejlepší tak patří oblečení z materiálů jako merino vlna nebo syntetická vlákna. Bavlna je pro tyto účely naprosto nevhodná.
Náš tip: Do batohu si přibalte i pláštěnku, počasí na horách je totiž zcela nevyzpytatelné. A pokud se chystáte do výrazně chladnějších oblastí, začněte postupně s otužováním a dýcháním podle Wima Hofa. Změna počasí tak pro vás nebude velký problém, a navíc podpoříte skvěle vaši imunitu.
———-Komerční článek———–