Magický a záhadný, to je nedostavěný chrám v Panenském Týnci. Údajně místo se silnou pozitivní energií, která léčí

0
Chram
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Nedostavěný chrám, nacházející se u Panenského Týnce na Lounsku, vzbuzuje i dnes pozornost. Jedná se o jedno z nejmystičtějších míst u nás. Proč nebyl nikdy dostavěn, se můžeme pouze dohadovat.  Údajně je to místo, které doslova překypuje pozitivní energií a návštěvníci odtud odchází s dobrou náladou a úsměvem.

Chrám pochází ze 14. století a zřejmě jej nechal vystavět Plichta ze Žerotína. Byl to prý velmi dobrý turnajový jezdec a bojovník, který neměl příliš konkurenci. Sloužil velkým vůdcům své doby. Už jeho otec, Habart ze Žerotína, nechal v Panenském Týnci vystavět ženský klášter, na počest české patronky, sv. Anežky České, která údajně zbavila jeho ženu neplodnosti.

PanenskyTynec
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Záhada ostatků sv. Anežky České

Podle některých teorií jsou v nedokončeném chrámu uloženy ostatky svaté Anežky České. Údajně když husité táhli na Prahu, tak klášter v Panenském Týnci byl vypálen, Žerotínové však byli s husity zadobře a klášter opravili. Jeptišky z Prahy byly přesunuty sem a vzaly sebou ostatky sv. Anežky. Podle některých by se mohly ukrývat v podzemní únikové chodbě, dosud je však zde nikdo nehledal a tudíž není tvrzení podloženo. Spolu s ostatky by se zde měly nacházet i historické knihy, dokumenty a chráněný recept na tzv. kapky sv. Anežky.

Plichta ze Žerotína umírá roku 1322 v bitvě u Mühldorfu, po jeho smrti byla stavba zastavena. Jeho ostatky údajně doprovázel do Panenského Týnce i sám král Jan Lucemburský a duch rytíře Plichty prý ochraňuje chrám dodnes.

Záhadná stavba

Stavba probíhala vcelku rychle, protože Plichta ze Žerotína byl bohatý muž. Předpokládá se, že gotický chrám byl stavěn slavnou hutí Petra Parléře. Znak Žerotínů, dvě gotické orlice, jsou umístěny nad portálem. Chrám tvoří kněžiště 21 m dlouhé, 9 m široké a něco přes 20 m vysoké. Měl původně tři lodě.

Místo prý není vybráno náhodně, údajně je chrám místem, kde se protínají energie. Má zde být silná, pozitivní, léčivá zóna. Kříží se zde dvě zóny a tím se síla násobí. A proč nebyl chrám dokončen? O tom se můžeme dnes jen dohadovat. Podle některých došly potomkům Žerotínů finance nebo neměli dostatek vůle nákladnou stavbu dokončit.

stavba
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Léčivá a pozitivní energie

Chrám v Panenském Týnci už řadu let přitahuje léčitele, psychotroniky nebo třeba spiritisty. Ti zde také měli naměřit nejsilnější pozitivní zónu, která navozuje dobrou náladu, rozpouští deprese a dodá životní energii. Pobyt se tu doporučuje při řadě zdravotních neduhů.

Pokud jste skeptici a na podobné věci nevěříte, přijeďte se pokochat nádhernou gotickou stavbou. Chrám je volně přístupný. V prostorách můžete mít i svatební obřad.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here