Cesta Po stopách kocoura Mikeše vás potěší i poučí

0
Mnichovice namesti
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                         Kostel Narození Panny Marie

V Ladově kraji východně od Prahy najdete mnoho různých pohádkových cest, z nichž nejznámější je bezesporu Cesta kocoura Mikeše. Dá se projít za jediný den, anebo si ji můžete rozdělit, avšak kterákoliv část cesty vás zavede na místa, kde jste možná ještě nebyli.

Základní informace

Cesta začíná v Mikešových rodných Hrusicích a končí v Říčanech u Mlýnského rybníka. Je dlouhá cca 20 km a dá se projít pěšky nebo projet na kole. Zastavení je celkem 12, poznáte je podle tabulí s obrázky Josefa Lady, na nichž je vždy část příběhu, která se v těch místech podle knížky udála. Některé úseky sice vedou po silnici, takže budete muset dávat pozor na projíždějící auta, ale zato jiné se klikatí téměř panenskou přírodou (není nemožné potkat žáby, ještěrky, užovku apod.).

dum
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                          Ladova vila

Jednotlivá zastavení – Cesta kocoura Mikeše

 1. Hrusice – počáteční bod cesty se nachází v Hrusicích, kde si můžete prohlédnout mimo jiné Památník Josefa Lady a také se občerstvit na návsi v Hospodě u Sejků. Pozor: hospody jsou tu dvě naproti sobě, v jedné se podávají jen nápoje, ve druhé se i vaří.
 2. Stará cihelna – místo, kde měl Mikeš na své pouti poprvé smutek a strach, že opouští domov.
 3. Kožený vrch – odtud se Mikeš rozhlížel po kraji, ale svůj domov už neviděl.
 4. Mnichovice – v Mnichovicích navštívil mariánskou pouť. Vy si na náměstí můžete prohlédnout kostel Narození Panny Marie. Kdyby vás bolely nohy, můžete trasu ukončit a dorazit domů vlakem (na trati Praha – Benešov).
 5. Hladový Mikeš – zastavení u Myšlína, hezká příroda a zajímavý hotel.

  Ricany
  Zdroj foto: cs.wikipedia.org    Kostel svatého Petra a Pavla na Masarykově náměstí
 6. Mikeš ukraden – Mikeš byl ukraden v pytli mezi Klokočnou a Tehovem, ale protože uměl mluvit, četníci jej zachránili.
 7. Starostovic Mícinka – zastavení ve Světicích, z pohádky známé tím, že starostovic Mícinka sama chodila na smetanu a pak to chtěla navléknout na Mikeše. Ten se z léčky dostal. Ve Světicích si opět můžete cestu zkrátit vlakem.
 8. Konec putování – Říčany, kde chtěl kocourek sehnat nějakou práci. V Říčanech můžete mimo jiné navštívit zříceninu hradu, který dobyli husité, a kostel svatého Petra a Pavla na Masarykově náměstí. Odtud opět můžete nastoupit na vlak či autobus do Prahy.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here