Bohnický hřbitov bláznů patří k nejponuřejším místům u nás

0
ustavni hrbitov Bohnice
Zdroj foto: commons.wikimedia.org

Bohnický hřbitov, postavený u zdejší psychiatrické léčebny, lidově nazývaný hřbitov bláznů, údajně patří k místům se stísněnou atmosférou a negativní energií. Pohřbívali se zde choromyslní pacienti, ale i například vrazi.

Bohnický hřbitov vzniknul v roce 1909, tedy 6 let poté, co byla v roce 1903 uvedena do provozu Psychiatrická nemocnice Bohnice. Původně byl určen k pohřbívání dětí, které se v léčebně rodily a velmi záhy umíraly. Později se tu začali pohřbívat i dospělí pacienti a personál. Někdy je také uváděno, že zde byli pohřbeni lidé, kteří neměli s ústavem nic společného, ale byly společensky nežádoucí. Jako například vrazi, sebevrazi, žháři a podobné existence. Údajně i nemanželské děti, nevyhovující dědicové, ale také padlí vojáci či evakuovaní italští choromyslní. Části, kde jsou pohřbeni násilníci a vrazi, je prý lepší se vyhýbat.

bohnice
Zdroj foto: commons.wikimedia.org

Lidé, kteří tu jsou pohřbeni, jsou ve většině případů pacienti. Často pohřby probíhaly bez dlouhého obřadu a také bez truchlících. K choromyslným se v tehdejší době příbuzní moc nehlásili. Proto je i valná většina hrobů bez náhrobků. Pochováno by tu mělo být necelých 5 tisíc lidí.

Kromě hrobů zde stojí i kaple s márnicí, která se rovněž rozpadá. Za pozornost stojí i mohyla, která byla vystavěna na počest padlých vojáků a obětem války.

Negativní energie a stísněné pocity

Někteří lidé udávají, že při návštěvě cítí nepříjemný stísněný pocit a tlak na hrudi. Nejvíce v části, kde jsou pochováni vrazi a násilnici a v oblasti posledního odpočinku dětí.

V 80. letech tu byly prováděny satanistické rituály. Pochován je tu také domnělý vrah Otýlie Vranské, tato vražda se stala záhadným případem v naší kriminalistice.

hrbitov bohnice
Zdroj foto: commons.wikimedia.org

Zpustlé a tajemné místo

Na hřbitově se přestalo pohřbívat už v 50. letech, i když podle některých desek se tu ojediněle pohřbívalo ještě v 70. letech. Roku 1963 byl hřbitov předán městu. Od té doby pustne. Spíše než hřbitov může připomínat park. Náhrobků je tu velice málo. Hroby jsou naznačeny jako kopečky hlíny pod vrstvou břečťanu a náletových dřevin. Břečťanem je porostlý celý hřbitov. K nynějšímu stavu dopomohli i vandalové a zloději. V současnosti je hřbitov uzavřený, městská část se však snaží dostat ho pod svou správu. Hřbitov hodlá opravit a zpřístupnit veřejnosti, probíhaly by tu komentované prohlídky. Nové pohřby zde probíhat však nebudou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here