Návštěvu druhého největšího norského města zvládnete za víkend

0
Bergen
Zdroj foto: cs.wikipedia .org     Bergen

Přestože je druhé největší norské město známé coby destinace s největším počtem srážek, údajně tak v Bergenu prší až dvě třetiny dní v roce, věřte, že i zde je možné zažít slunečné dny. Nicméně Bergen je natolik krásný, zajímavý a nabízí mnoho míst k návštěvě, že máte jednak se kam schovat před deštěm a současně krásu města a celkovému zážitku to nemůže ubrat na atraktivnosti.

Město bylo založeno v 11. století. Hrdě se tyčící Bergen pod sedmi vrcholky okolních kopců je zapsán na seznamu UNESCO, s jedinečným rybím trhem a význačným historickým centrem. Město se nachází v jihozápadní části norského pobřeží a díky tomu je také nazýváno coby bránou norských fjordů. Bergen je významným průmyslovým, kulturním i turistickým centrem. I když o Bergenu se dočtete jako o deštivém městu, věřte, že jeho návštěva předčí očekávání a pokud se zde potkáte s deštěm, tak rozhodně nemůže překazit váš zážitek. Město, které si zaslouží pozornost a poznání osobně.

Příznivé je, že návštěvu je možné zvládnout za víkend, což je ocenitelné a reálné tak i pro velice vytížené osoby. Můžete tu však samozřejmě pobýt i více dní. Je zde stále co objevovat či se vypravit za dobrodružstvím i do okolí. Město je obklopeno nádhernou přírodou.

Kulturní vyžití

V rámci kultury tu naleznete hned nespočet možností, zejména bohaté menu v rámci spousty muzeí, galerií, stejně tak milovníci hudby mohou navštívit některý z koncertů filharmonie a dopřát si jedinečný hudební zážitek.

Nejstarší a turisty nejvyhledávanější městská část

Bryggen je historický nejstarší části Bergenu a také nejatraktivnější pro návštěvníky. Při procházce půvabnou ulicí na severní straně přístavu uvidíte tradiční dřevěnou zástavbu, která je připomínkou původní stavby. Díky požárům se Bryggen často musel přestavovat, ale vždy byl obnoven ve stejném duchu. Výsledkem je tak nezaměnitelnost budov, které jsou různě pokřivené, zprohýbané apod., neboť stojí na popelnatém podloží. Konec pravidelnému zpopelňování byl učiněn až ve 20. století.

Bohaté menu v podobě muzeií

zima
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Nabídka je natolik pestrá, že si zde vybere každý. Kdo má rád vykopávky, tak si nemůže nechat ujít návštěvu Bryggens museum, což je muzeum vykopávek ze 12. století. Příznivci umění se dostatečně vyžijí návštěvou muzea umění, tj. Bergen kunstmuseum, kde se nachází i několik děl Edvarda Muncha. Nebo je libo Hanseatic museum, které najdete v prostorách hanzovního muzea, jde o jeden z nejkrásnějších dřevěných domů ze 16. století.

Lákavé je námořní muzeum Bergens Sjøfartsmuseum, které najdete v samém centru univerzitního kampusu. A co třeba takové Muzeum lepry? Ano, i to zde je možné vidět a navštívit. Muzeum je umístěné v prostorách dřívějšího sanatoria, kde se tato nemoc léčila ještě ve 20. století. Troldhaugen je muzeum hudebního skladatele Edvarda Griega, zdejšího rodáka, který je tu též pochován. Možná je i návštěva koncertního sálu, kde se dodnes pořádají vystoupení pro veřejnost.

Výjezd lanovkou za výhledem na fjordy

Turisticky atraktivním je bezpochyby výjezd lanovkou na horu Fløyen, kde se vám naskytne dechberoucí pohled v podání nádherné scenérie fjordů. Už jen samotný výjezd lanovkou je zážitkem, kdy pomalu stoupáte nad okolní stromy. Lanovka vás vyveze do 320 metrů a díky tomu si můžete právě užít onen nepopsatelný pohled.

Plavba po fjordech

Když už budete v tomto malebném městě, je snad takřka povinností v rámci návštěvy absolvovat některou z mnoha dostupných plaveb po fjordech. Věřte, že fjordy okouzlí v každém ročním období. Vše má své klady a zápory. V létě je tu samozřejmě nápor turistů, ale zase je tu pěkné počasí. Mimo sezónu je plavba lepší, příjemnější a získáte tak nejlepší místa pro pořízení fotografií, ale zase je nutné se na plavbu řádně obléct, nezapomeňte, že tu pořádně fouká a pocitová teplota je o deset stupňů nižší než v Bergenu.

Další atraktivní turistická místa

Ve městě spatříte kostel Panny Marie ze 12. století, který patří mezi nejstarší. Je představitelem jedné z nejkrásnějších románských staveb Norska. Kazatelna je pokládána za dokonalý příklad barokní výzdoby. K vidění se nabízí i přístavní pevnost Bergenhaus.

Pokud vás zastihne při návštěvě města vskutku nevlídné a deštivé počasí, tak si můžete užít pobyt v akváriu, kde na vás čeká spousta rybiček, ale také tu mají krokodýla. Akvariet patří mezi oblíbené místo díky akváriu s tuleni a tučňáky.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here