Jezero Hillier: Na světě existuje mnoho unikátních krás, mezi které patří i neobvykle zbarvená jezera. Přestože se lze domnívat, že růžové jezero lze nalézt a spatřit hned na několika místech, tak ovšem to nacházející se v Austrálii je jedinečné. Proč se doposud nepodařilo objasnit jeho tajemství růžové barvy? Čím je natolik výjimečné?
Růžový klenot uprostřed lesů
Australské jezero Hillier nacházející se uprostřed hustých lesů ostrova Middle Island doslova září svou neuvěřitelně růžovou barvou. Mnozí jeho barvu přirovnávají k tehdejším typicky růžově zbarveným žvýkačkám či dětské zubní pastě perlička. Nejkrásnější pohled na jezero se skýtá z výšky a vzhledem k obtížnější dostupnosti, je tak letecká doprava nejběžnějším, jak jezero navštívit.
Jezero nacházející se v souostroví Recherche je dlouhé 600 m a 250 m široké. Obklopeno je pískem a již zmíněným hustým lesem, který je tvořen zejména eukalyptovými stromy. Proč je ovšem takto zbarvené? Jak je to možné?
Záhada australského růžového jezera
Proč jezero pro svou sytě růžovou barvu se jeví jak z jiné planety? Pravdou je, že sami vědci to s určitostí doposud nevědí. Bylo několik verzí a teorií. Za nejvíce pravděpodobnou byla považována teorie o řase nesoucí název Dunaliella salina. Při zkoumání pod mikroskopem se dá zjistit, že má většinou zelenou barvu, ale do vody vypouští červené barvivo. Jenže při testech bylo zjištěno, že voda přenesená z jezera do jiných podmínek bez řasy zůstává stále růžová.
Možná tak za to může jakási slanomilná bakterie, která produkuje bikarbonát sodný, jenž při reakci se solí může zapříčinit růžové zbarvení. Jenže přítomnost těchto bakterií nebyla v jezeře nikdy prokázána. A tak s největší pravděpodobní může za růžovou vodu v jezeře zcela úplně něco jiného. Ale co? Možná bude něco pravdy na mýtech, jako že zde třeba kdysi vykrvácelo stádo jednorožců. Kdo ví.
Jediné, co je možné potvrdit a to, že se v tomto jezeře těžko může někdo utopit. Není to z důvodu, že by růžová voda měla zázračný účinek nebo něco podobného, ale jde o to, že hloubka jezera Hillier nedosahuje hodnot, které byste asi u jezera předpokládali. Projít se jezerem po svých nepředstavuje žádný problém. Je možné si v něm i lehnout a mít hlavu stále nad hladinou.
Objevení jezera aneb kdy to vše začalo
Jezero Hillier neboli tento sytě růžový drahokam, jak bývá taktéž nazýván, byl objeven v roce 1802 zásluhou anglického kartografa, hydrografa a mořeplavce v jedné osobě a to Matthewa Flinderse. Ten jezero objevil cestou do Sydney, kdy ho tato růžová krása doslova uhranula. Posádka jeho lodi hned odebrala dokonce i cenné vzorky vody z jezera. Kdy začalo zkoumání, co způsobuje a co je příčinou tohoto netypicky růžově zbarveného jezera. Nicméně jak víme, tak beztak se doposud nepodařilo tuto záhadu objasnit.
Jezero dnes
V současnosti je australské jezero Hillier součástí národního parku. V okolí jezera hnízdí i vzácné druhy ptáků, kteří zde mají rezervaci. A protože je jezero mělké, v žádné jeho části není více vody než do pasu, tak snad se podaří tento zázrak nadále uchovat nejen pro následující generaci. Jenže vzhledem ke klimatickým změnám a s tím souvisejícímu i vysychání jezer, to nebude vůbec snadné. Můžeme pouze doufat, že se zdaří a toto jezero, které sice není jediné růžové na světě, ale patří mezi ta nejkrásnější, bude zachováno. A jako jedno z mála má neobjasněnou příčinu svého zabarvení.
A kdyby někdo dostal myšlenku, užít si pobyt v jezeru, zaplavat si, poležet, tak na to musí zapomenout. Koupání je zakázáno. Možné je se jen dívat a kochat se touto jedinečnou krásou.