Snad každý slyšel či alespoň něco málo četl o věhlasné a bájné hoře Olymp. Hora, která je nazývána taktéž domovem Bohů. Jak nejlépe zdolat horu? Proč se vydat k její návštěvě? A jaké legendy se vztahují k tomuto mystickému místu?
Bájná a impozantní hora Olymp
Olymp se nachází v severozápadní části Řecka u Thermského zálivu, na rozhraní Makedonie a Thesálie. Destinace, která pro řadu patří mezi nejoblíbenější a má ji spojenou zejména s letní dovolenou v podobě koupání v moři, lenošení na pláži apod. Je možné výlet do Řecka trochu pozměnit a proměnit v aktivní a možná až akční záležitost. Rovněž jde o místo, které je pro horolezce velmi atraktivní.
Hora, která je druhou největší na Balkáně a takřka vystupuje vzpřímeně od Egejského moře do výšky 2917 metrů. V nižší poloze se nachází jeskyně, úzké soutěsky, kde právě žili jak duchové, tak i bohové. Protékají tudy řeky a k vidění se tu nabízí rovněž vodopády.
Pohoří vzniklo zhruba před 200 miliony let na dně mělkého moře. Následný sesun ledovců vytvořil příkré vrcholy, které vyrůstají jakoby z ničeho. Rozhodně upoutají rozlehlostí i výškou. Každopádně jde o místo, které je známé coby sídlo řeckých bohů a zejména jako domov nejvyššího boha Dia neboli pána blesků. Starořečtí spisovatelé zmiňovali tuto horu ve svých bájných příbězích o legendárních skutcích statečných vojáků i polobohů.
Palác na Olympu byl postaven třemi Titány, které bůh Zeus osvobodil z vězení Tartar. Sám Homér často ve svých vyprávěních tvrdil, že na hoře nefouká vítr a je taktéž osvobozen od nepřízně počasí, jako je sníh či déšť.
Zdolání bájné hory
Horolezci se samozřejmě pokouší o zdolání a dosáhnutí vrcholu, který nabízí nádherný výhled. Ovšem ne každému se poštěstí zdolání nejvyššího vrcholu Mytikas. Nicméně ani neúspěch neodradí a každým rokem k hoře a k okolí zavítají deseti tisíce lidí, převážně horolezců. Pokud se podaří zdolat alespoň její část, je to taktéž úspěch.
Pokud se rozhodnete a uděláte si výlet k hoře, nejlepším výchozím bodem pro snadnou cestu jsou Athény či Soluň, která je takřka nejblíže k hoře Olymp. Cestu k hoře z výše uvedených měst je možné absolvovat automobilem, vlakem či autobusem.
Pro samotný pěší výstup až na náhorní plošinu slouží jako výchozí bod městečko Litochoro. Městečko, o němž první zmínky pochází z roku 1540. Město, které žije právě převážně z turismu a vše s ním související. Z města se každým rokem vydávají také poutníci dosahující úctyhodného počtu více jak 450 000. Poutníci se vydávají pěšky či jedou auty k parkovišti nacházející se v polovině hory. Pak už musí každý po svých.
Pro zajímavost, v nadmořské výšce cca 2600 metrů nad mořem se nachází kaple proroka Eliáše. Kaple pochází z 16. století. Zároveň jde o nejvýše postavenou kapli pravoslavné víry na světě.
Výstup na horu je ovlivněn mocí bohů
Pokud na bohy nevěříte, tak možná začnete po přečtení těchto řádků. Realita či fikce, těžko říct, ale přeci jen, kdo ví. Pokud se bohům zalíbíte, tak prý je možné zdolání nejvyššího vrcholu v rámci jednoho dne. Je třeba počítat s tím, že vás čeká při výstupu převýšení necelých 2000 metrů, změny počasí i samotná viditelnost. Pohoří bývá pokryto sněhem od listopadu do května. V zimě se zde pohybují teploty výrazně pod nulou a letní dosahují nejvíce příjemných cca 20 °C.
Hora, která údajně děsila Řeky
Nejen bohové, ale i Alexandr Veliký a jeho otec Filip II. si oblíbili horu Olymp. Ale také se uvádí, že někde tam v mlze je skála z magnetovce, která přitahuje blesky a za rok jich pohltí více jak 2000.
Každý při návštěvě místa pociťuje jakýsi strach, ale také pokoru. Legendy se v ten moment nezdají až tak neuvěřitelné. Možná se vynoří samotná princezna, která je na své cestě k olympským bohům. Ona statečná princezna při boji s nepřítelem přišla o zlatou náušnici, kterou spatřil i Zeus. Dodnes z hory shlížejí bohové. Pokud se zlobí, je vrcholek Olympu zahalen mlhou a mraky.