Pompeje: Starověké, prosperující italské město nedaleko Neapole, bylo doslova pohřbeno po výbuchu sopky Vesuv. Tragédie neustále fascinuje i v dnešní době, znovu nám připomíná ničivou sílu přírodních živlů. Město bylo pohřbeno i s jeho obyvateli.
Pompeje – prosperující město
V Pompejích žilo asi 20 000 obyvatel. Město poměrně dobře prosperovalo, díky sopce zde byla úrodná půda. Pompeje v Itálii obývali zemědělci, obchodníci a řemeslníci. Město vzniklo v 6. století před naším letopočtem. V době svého zániku byly Pompeje na vrcholu. Město sloužilo jako příměstské letovisko. Celou zkázu popsal očitý svědek Plinius mladší ve svých dopisech, zpráva o události se dochovala díky opisům a překladům.
Osudný den
K tragédii došlo v 7. století našeho letopočtu. Je datována na 24. srpen, roku 79, našeho letopočtu. První varování přišlo o 17 let dříve, roku 62, kdy došlo k ničivému zemětřesení, které poškodilo budovy Pompejí, ale i nedalekého města Herkulanea. Otřesy doznívaly ještě několik dní. Na seizmickou činnost tu byli lidé zvyklí, tak několika dalším varováním nevěnovali příliš pozornost. Na počátku roku 79 vyschly studny, začaly se na Vesuvu objevovat trhliny a kouř. V osudný den nejprve sopka začala chrlit mračna popela a zplodin. Výjev obyvatele vyděsil, ale situace se zklidnila. Pravá apokalypsa přišla o několik hodin později, kdy Vesuv zasáhl město smrtícím mrakem popela, kamenů, roztavených hornin a horkého vzduchu. Z jícnu začala vytékat láva, město tak bylo pohřbeno pod vrstvou lávy a prachu, která sahala až do výšky 6 metrů. Plinius mladší popisuje i vlnu, která při zemětřesení vznikla, dnes známou jako tsunami.
Lidé zemřeli téměř okamžitě v důsledku vysokých teplot a jedovatých plynů. Takto zahynulo tisíce lidí. Místo Pompejí se nacházela pláň pokrytá tmavou hmotou. Bylo rozhodnuto o tom, že nebudou zahájeny výkopové práce, které by odhalily zničené město.
Objevené Pompeje
Zapomenuté Pompeje byly objeveny při budování odvodňovacího kanálu v údolí řeky Sarno, roku 1599, bez většího zájmu se však v práci pokračovalo dál. Teprve roku 1748 se začalo s vykopávkovými pracemi. Postupně bylo odkryto a zdokumentováno mnoho staveb a předmětů. Archeologický výzkum pokračuje ve městě dodnes.
Jak vznikly odlitky těl
Při výkopových pracích byly objeveny zvláštní dutiny. Italský archeolog Giuseppe Fiorelli se pokusil do těchto dutin nalít sádru a dostal překvapivý výsledek. Vznikly tak odlitky lidských těl, které zachytily podobu lidí, kteří nestihli utéct.
Italské Pompeje se staly velkým turistickým lákadlem, město je možné navštívit a prohlédnout si tak zkázu, která se odehrála v dávných dobách.