Vyhlášené vodopády Evropy: Krása vody, řítící se s rachotem dolů do nedohledné hlubiny, nás dokáže fascinovat do neuvěřitelné míry. Pokud milujete Mumlavský vodopád v Krkonoších nebo třeba kaskády Bílé Opavy, provázející vás při vašem šplhání na Praděd, pak budete od nejvyhlášenějších vodopádů Evropy odcházet nadšení.
Bohužel, žádný z nich nemáte coby kamenem dohodil. Za jedním se podíváme do Švédska, druhý na nás bude čekat v Itálii a ten poslední v Rakousku. Který z nich se stane vaším favoritem?
Njupeskär ve Švédsku – NEJ ještě donedávna
Je to nejvyšší vodopád Švédka, měří totiž úctyhodných 93 metrů. A opravdu jde o velmi impozantní dílo přírody. Na první pohled to vypadá, jakoby vytékal odnikud. Jeho zdroj – říčka Njupän – se totiž ukrývá ve skalní rozsedlině. Získáte tak dojem, jako byste se dívali na malý kaňon. A navíc velmi snadno přístupný.
I díky tomu sem každý rok zavítá stále více a více návštěvníků. Od jara do podzimu se můžete těšit na krásnou procházku, v teplejších měsících ještě zpříjemněnou bohatě obsypanými keři ostružiníku morušky. Uzobávat můžete podle libosti nebo se v blízké vesnici zakoupit vyhlášený tradiční severský likér, který se právě z těchto báječně sladkých plodů vyrábí.
A pokud hledáte trochu adrenalinu, zamiřte na Njupeskär v zimě, tehdy totiž jeho voda z větší části zamrzá a můžete si tak na vlastní kůži vyzkoušet oblíbený drytooling alias ledolezení. Najměte si místního průvodce, vybavte se vhodným nářadím a vyrazte vzhůru. Jde o zážitek, který jen tak něco netrumfne.
Cascata delle Marmore v Itálii – zn. hodinky s sebou
Jeden z NEJstarších vodopádů na světě, o jehož vybudování se zasadili už staří Římané. Je to tak, Cascata delle Marmore v Itálii získal svou podobu už v roce 271 před naším letopočtem. Vadily jim manýry neustále se přelévající místní říčky, tak si s ní poradí po svém. A pořádně . Vznikne tak jezero Lago di Piediluco. A co s vodou, která se do něj nevejde? Inu, tu nechají jen tak volně odtéct dolů. Ale díky členité krajině rozhodně nejde i klidný úsek vodního toku. Ba právě naopak.
Celých 165 metrů zpěněné vody poskytuje fantastickou podívanou,. Ovšem pozor – zdaleka neteče po celý den. Zejména v letních měsících se přísně řídí provozní dobou. A je to dobře. Milovníky koupán by totiž mohl náhlý příval vody nad jejich hlavami zaskočit. Otevření vodopádu je proto vždy ohlašováno sirénou. A kam teče, když se zrovna nepředvádí? Do potrubí a do turbín vodní elektrárny.
Okolí vodopády je pokryto mechy a kapradinami a zahlédnout tu můžete i konipasy nebo třeba ledňáčky. A během vybraných letních nocí jsou třpytivé závoje vody dokonce romanticky nasvíceny!
Spousta vody, Rakousko aneb Krimmelské vodopády
Jde o páté nejvyšší vodopády na světě a druhé nejvyšší v Evropě. Kdyby vás zajímalo, kam se vypravit za tím úplně nejvyšším, byl by to vodopád Nesset v regionu Møre og Romsdal v Norsku s výško 680 metrů. Jde o kaskádu, jejíž nejvyšší stupeň ční k nebo do skoro neuvěřitelných 420 metrů.
Prohlédnout si ho můžete z několika vyhlídkových můstků a nepřekvapí, že v sezóně bývají všechny doslova přeplněné. Ovšem čím více vyšplháte, tím méně lidí potkáte a k úplně nejvyššími stupni zavítá turistů jen nemnoho.
Stoupání sem je náročné, ovšem vede nádhernou a téměř nedotčenou přírodou, z níž snadno načerpáte energii. Pokud to jen trochu půjde, naplánujete si výlet sem za dobrého počasí. Právě tedy se totiž slunce opře do drobných kapiček vody a vykouzlí nádhernou duhu. Není mnoho vodopádů, kde byste mohli vidět tak jedinečné přírodní světelné efekty, jako právě tady. I proto jsou od roku 1967 Krimmelské vodopády řazena na seznam evropských chráněných oblastí. A své místo na něm si vskutku zaslouží.