Cinibulkova stezka není pro každého, ale provede vás Kokořínskem jako málokterá

0
Msenske poklicky
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                               Mšenské pokličky

Najdete ji u Městských lázní ve Mšeně. Měří přibližně devět kilometrů a k jejímu zdolání budete potřebovat zhruba tři hodiny. Je poměrně náročná, takže není pro každého. Ale pokud se ji přece jen rozhodnete pokořit, odmění vás zajímavými skalními útvary a dalšími přírodními skvosty. Střední Čechy, Mšeno – tohle si zapište do diáře. Tedy pokud se chcete vydat klikatými cestičkami, vedoucími skrz kokořínské skály. Cinibulkova naučná stezka vás potěší pěti zajímavými zastaveními, kde vás poučí o historii i krajině okolo vás.

Nezapomeňte na pracovní list v Mšeně!

Pokud s sebou máte děti, kterým trocha toho dobrodružství nevadí, pak se ještě předtím stavte v infocentru v Městských lázních v Mšeně. Dostanete tam pracovní listy (na informačních panelech jsou napsány otázky, do pracovního listu pak stačí vyplnit jen odpověď) a několik dobrých rad na cestu.

Ale úplně nejmenší caparty nechte doma. A pejsky pro jistotu také. Stezka totiž místy poměrně strmě stoupá a v jednom úseku ji nejde překonat jinak než za pomoci řetězů. V Mšenu však začíná a v Mšenu také končí, takže po absolvování celých devíti kilometrů si můžete dopřát zasloužený odpočinek, aniž byste se museli ještě pracně škrábat zpátky.

Po žluté značce i k Mšenským Pokličkám

cinibulkova stezka
Zdroj foto: cs.wikipedia.org Cinibulkova stezka

Trasu nemůžete minout nebo z ní sejít, po celou dobu je totiž značena žlutě. A dojdete po ní k mnoha zajímavostem. Tady jsou ty nejznámější:

  • Prolezovačky – Dutiny propojené úzkými průlezy
  • skalní město Bludiště
  • Obraznice, zvaná též jeskyně Máří Magdalény, úkryt z třicetileté války
  • skalní věž Tutanchamon
  • Švédský val
  • Průsečná skála – vozová cesta v pískovcovém masivu, zbudovaná za třicetileté války
  • Obří hlava
  • Žába
  • skalní věž Faraon

A co Mšenské Pokličky? Určitě je také znáte. Jsou koneckonců ztvárněny i ve znaku CHKO Kokořínsko. Vlastně připomínají spíše houby s plochými vrcholky a najdete je v přírodní rezervaci Kokořínský důl. Jde rozhodně o jedny z nejzajímavějších skalních útvarů u nás. Musíte za nimi sejít kousek z naučné stezky a nelekněte se, pokud tu bude v pěkných dnech poněkud přeplněno. Je to totiž odtud do blízkého Vojtěchova coby kamenem dohodil a blízko je i velké parkoviště. Trochu více soukromí vám pak poskytnou Jestřebické pokličky, ale za těmi se musíte vypravit ještě o něco dál – asi jeden kilometr severně.

Jak vidíte, nenarazíte tu jen na přírodní díla, ale také hned na dvě výjimečná díla lidských rukou – umělou jeskyni Obraznice a Průsečnou skálu – obojí pozůstatky třicetileté války. Více se dozvíte na jednotlivých značkách u zastavení na stezce. A proč vlastně Cinibulkova stezka? Svůj název dostala podle největšího milovníka a propagátora Kokořínska – Josefa Bedřicha Cinibulky.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here