Proč navštívit toto poutní místo? Jak je to se zdejším léčebným pramenem? A co vlastně vůbec proslavilo toto francouzské město Lurdy?
Město Lurdy (francouzsky Lourdes) leží v podhůří Pyrenejí. Jde o jedno z významných poutních míst. Nevelké městečko, které vyniká léčivým účinkem. Pozoruhodné Lurdy s hradem na úbočí města a nedalekým jezerem. Lurdy se nachází zhruba 30 km jihovýchodně od Pau. Město, které ročně navštíví více jak sedm milionů poutníků.
Lurdy však nejsou jen místem vyhraněným pro věřící. Díky bohatému turistickému zázemí, které zde za poslední desetiletí vyrostlo, mezinárodnímu letišti, je skvělým místem a poslouží i jako výchozí bod pro horskou turistiku, lyžaře apod. Možností aktivní turistiky je v blízkosti a v okolí dostatečné množství. Zároveň se Lurdy mohou pochlubit coby druhým největším počtem hotelů v zemi. Prvenství náleží samozřejmě Paříži.
Co uvádí historické prameny…
Až do poloviny 19. století se jednalo o poklidné malé městečko ležící na úpatí Pyrenejí, o kterém věděl jen málokdo. To vše se změnilo konkrétně v roce 1858. Jak praví legenda, v tomto roce se zjevila Panna Marie z Lurd francouzské dívce jménem Bernadetta, ale také její sestře i kamarádce. Stalo se tak údajně dokonce několikrát. Legenda praví, že Panna Marie řekla Bernadettě, aby pila vodu z pramene vytékajícího z jeskyně Grotte de Massabielle.
Záhy se tak Lurdy staly jedním z nejslavnějších a nejvýznamnějších římsko-katolických poutních míst světa. Lidé se sem přicházejí nejen poklonit k sošce Panny Marie, která se nachází poblíž vchodu do jeskyně, ale také se napít vody z posvátného pramene, který má údajně zázračnou moc a vyléčí jakoukoli nemoc. Místo je pověstné i tím, že zde došlo k vyléčení poutníků. Levitující hostie byla zaznamenána na kameru. Dodnes sice neexistuje vědecké vysvětlení.
Lurdy dnes…
Jako zázračná je považována voda, která vyvěrá poblíž jeskyně. Pokud chcete z návštěvy města vytěžit maximum, můžete se vykoupat v lázních sycených také z mariánského pramene. Město, které má bohaté kulturní dědictví a nádhernou přírodu. Na své si zde přijdou milovníci sportu, adrenalinu, příznivci odpočinku a užívání lázeňského pobytu.
Za návštěvu rozhodně stojí i středověká pevnost na vápencové skále, kde se nachází Pyrenejské muzeum a botanická zahrada prezentující zejména vysokohorskou floru. V muzeu kromě expozic věnovaných místním řemeslům, pyrenejské přírodě, je vystavena i raná horolezecká výzbroj.
Kostel sv. Bernadetty
Kostel sv. Bernadetty se nachází na pravém břehu řeky Pau. Moderní kostel z roku 1988 pojme až na pět tisíc věřících. Díky důmyslné stavbě, tj. posuvným stěnám, je možné prostor zmenšit či naopak zvětšit.
Gastronomie v Lurdech
Pro danou oblast jsou určité speciality, které by měl každý návštěvník ochutnat. Gastronomie tu tvoří součást všedních i svátečních dnů. Vyhlášenou místní specialitou je jehněčí na pyrenejský způsob – I’agneau des Pyrénées, dále hustá zeleninová polévka – garbure, maso z černých prasat či kachna na nejrůznější variace. Pro milovníky sladkého se nabízí koláč na rožni, známý zde jako gâteau à la broche či lurdské bonbony ve tvaru oblázků známé jako cailloux du gave.