Ráj v naší malebné zemi. Český ráj je nevelkou, ale o to více krásnější, zajímavější a pozoruhodnější oblastí, kterou byste měli alespoň jednou navštívit. Zde se nabízí bohaté menu v podobě pamětihodností, přírodní krásy. Na své si přijdou děti, dospělí i senioři.
Jeden z nejkrásnějších turistických regionů
Český ráj se nachází zhruba 90 km severovýchodně od Prahy. Je ohraničen městy Sobotka, Mnichovo Hradiště, Sychrov, Semily, Lomnice nad Popelkou, Železný Brod, Jičín, Frýdštejn. Oblast, která vyniká vysokou koncentrací historických a přírodních památek. Za srdce Českého ráje se považuje město Turnov a za jednu z největších dominant je považována zřícenina hradu Trosky.
Návštěvníkům se zde skýtá aktivní vyžití v podobě pěší či cykloturistiky, koupání v letním období, dokonce je i možnost užití si zimních sportovních sportů. Přestože oblast není často spojována s lyžováním a snowboardingem, tak se zde nachází vleky a lyžařské areály.
Hrad Trosky coby symbol Českého ráje
Trosky zaujímají mezi českými hrady význačné postavení v tom, že hradní věže jsou vklíněny do sopečných vrcholů, což je u nás netypickým jevem. Podobné hrady se nacházejí nejblíže ve Francii.
Oblast pyšnící se řadou skalních měst
Nejznámějším skalním městě v Českém ráji jsou Prachovské skály, které proslavil i ve své písničce Ivan Mládek. Naopak největším sklaním městem je Hruboskalsko. Mezi další místa, která stojí za pozornost a návštěvu patří Suché skály, které jsou nazývány coby České Dolomity, dále Příhrazské skály, které nabízí komplex skalních měst s řadou atraktivních míst. Betlémské skály, Klokočské škály či Besedické skály. To všechno jsou místa, která jsou zajímavá a jejich návštěvou nebudete zklamáni.
Pitoreskní údolí a místo, odkud pramení název pro Český ráj
Krásu najdete a odhalíte i ve dvou údolních přírodních rezervacích. Podtrosecké údolí s rybníky lemovanými skalami, kudy vede naučná stezka, která prochází i kolem rybníku Věžák, jenž je považován za vůbec nejhezčí v Českém ráji. Údolí Plakánek s hradem Kost a rybníkem Obora je lemováno skalami a úchvatnou lidovou architekturou.
Psal se rok 1842, když pod hruboskalským městem došlo k otevření vodoléčebných lázní Bad Wartenberg, později přejmenované na Sedmihorky. Lázeňské hosty doslova učarovala okolní krása krajiny, kterou v 70. letech 19. století začali nazývat Českým rájem.
Zajímavá místa k návštěvě
Český ráj, to nejsou jen památky, skály apod. Na své si přijdou děti, které upoutá areál Šťastná země, který nabízí řadu atrakcí, kde se děti dostatečně zabaví a vybijí svou energii. Pro malé a zejména velké pány kluky je jistě dostatečným lákadlem Motomuzeum a Válečné muzeum. Navštívit můžete například rovněž rozhlednu Járy Cimrmana u obce Nouzov, ale nepočítejte, že uvidíte nějak daleko, protože Jára Cimrman nebyl zrovna příznivec výšek. Krásné Hruboskalsko, arboretum Bukovina na Hruboskalské plošině je jednou z nejstarších dřevin. Nachází se zde taktéž historický altán z 19. století s expozicí.
Drábské světničky a Příhrazské skály – nejoblíbenější a nejvyhledávanější
Drábské světničky coby bývalá skalní pevnost je jedním z nejoblíbenějších míst v Českém ráji. Pevnost nabízí návštěvníkům skály, žebříky, chodbičky, skalní místnosti a rovněž krásný výhled po okolí.
Příhrazské skály jsou přírodní rezervací. Zdejší dominantou je skalní útvar Kobylí hlava. Uvnitř skalního města se nachází vytesaná modlitebna Hynšta ze 17. století, která sloužila jako úkryt. Mezi známá a proslulá místa patří i vrch Mužský. Na vrcholu kopce stojí mohyla z kamenů. Nedaleko je možné navštívit zříceninu hradu Valečov, ze kterého se dochovalo hradní jádro se zděným palácem, skalními komorami, chodbami, vězením i hladomornou.