Když se řekne park, tak si většina představí venkovní prostor, který tvoří zeleň, cesty na procházení se a nezbytné lavičky pro odpočinek. Jak ovšem vypadají největší evropské parky? Parky s natolik velkou rozlohou, že se v některých nachází i zoo či muzeum. Který je pro vás lákadlem a zařadíte ho na svůj bucket list?
Hyde park v Londýně
Nejznámější a největší park v Londýně, jenž se nachází v samotném centru města, v části zvané Westminster. Hyde park se řadí mezi tzv. královské parky. Park o rozloze 1,4 km², jehož historie sahá až do středověku. Nejstarší část náležela panství Ebury. V parku se nachází mnoho interesantních staveb, rozmanitá zákoutí apod. Park je vyhlášený i svým speakers corner nacházející se v severní části u Mramorového oblouku, kde se může kdokoliv stát na chvíli řečníkem a vyjádřit se k čemukoliv od aktuálního dění, politiku či náboženství. Hyde park je oblíbený i pro jednorázové kulturní akce, však se tu konal v minulosti koncert kapely Rolling Stones, své vystoupení tu měla i proslulá kapela Pink Floyd a v roce 1976 se zde odehrál živý koncert kapely Queen.
Parc de Buttes-Chaumont v Paříži
Veřejný park se nachází na severovýchodě Paříže. Park o rozloze 24,7 ha byl vybudován a otevřen v roce 1867 císařem Napoleonem II. Jde o třetí největší pařížský park a vyniká velmi bohatou skladbou dřevin, kdy zde můžete spatřit i mnoho vzácných druhů. Dominantním prvkem parku je útes na ostrově, jenž je vysoký 30 m a na jeho vrcholku se nachází malý pavion. K němu je zajištěn přístup dvěma mosty, z toho jeden je zděný a vysoký 22 m o rozpětí 12 m a druhý visutý je ze dřeva s rozpětím 65 m.
V parku je také jeskyně, která je 14 m široká a 20 m vysoká, zdobená krápníky, největší má 8 m. V parku se nachází 6 pavilonů u hlavních vchodů, najdete zde i restaurace, 2 loutková divadla. Přes park vede zaniklá železnice z roku 1862. V parku bylo vybudováno umělé jezero. Je tu k dispozici i velké dětské hřiště, kde je možné si i půjčit loďku a plout po jezeře.
Park Phoenix v Dublinu
Obrovský park Phoenix v Dublinu se rozkládá na území větším více jak 7 km². Svou rozlohou patří mezi největší parky v Evropě. Má i svou historickou podstatu, neboť slouží veřejnosti již od 17. století. Otevřen pro veřejnost je nepřetržitě. Přibližně z jedné třetiny v parku zaujímají stromy. Díky tomu je tu i v letních a horkých dnech příjemné klima a místa pro odpočinek ve stínu.
Buen Retiro park v Madridu
Jde o jeden z nejrozsáhlejších parků v Madridu. Park o rozloze 1,4 km² se nachází poblíž centra a nedaleko slavného muzea Prado. Pak je velmi starý a nachází se v něm mnoho historických budov. Však založení parku je připisováno králi Filipovi IV. v 17. století, který tehdy park používal jako prostor pro odpočinek celé královské rodiny. Řada vchodů zajišťuje snadný přístup do parku.
V parku se nachází mnoho půvabných zákoutí, zeleň v podobě upravených keřů, řady stromů, květinových záhonů, lesní stinná část. V severní části je umělé jezero. Můžete si tu zapůjčit loďku a věnovat se veslování a užívat si okolní krásy. V parku uvidíte i řadu soch, památníky. Místo pro odpočinek, ale také možnost pro aktivní vyžití či kulturní obohacení. Park je velmi rozmanitý.
Tiergarten v Berlíně
Členitý park s oficiálním názvem Großer Tiergarten o rozloze 2,1 km² je druhým největším městským parkem v Berlíně a třetím největším v celém Německu. Tiergarten, který byl kdysi loveckou oblastí a v roce 1741 byl pruským králem Fridrichem II. lov zakázán a přebudován na veřejný park, se rozkládá na území západní části Berlína. V roce 1844 byla v jihovýchodní části parku zřízena nejstarší zoologická zahrada v Německu. Park je pěkným místem pro odpočinek.
Villa Borghese v Římě
Nádherný park Villa Borghesse. Největší park v Římě, nejde o rozlohu, ale o to, co vše v něm je možné spatřit. Na ploše 80 ha se nachází zahrady v anglickém stylu, památky, muzea i atrakce. Historie parku sahá do roku 1605. Nejnavštěvovanější a nejvyhledávanější je Galleria Borghese, kde se nachází cenné sbírky renesančního a barokního umění. Skvosty velikánů jako byl Cézane, Gogh, Klimt, můžete obdivovat v Národní galerii, která je rovněž součástí parku. V tomto parku je taktéž zoologická zahrada, která tu byla vystavěna v roce 1911 a má za sebou i rozsáhlou modernizaci. Dnes nese označení Biopark a součástí je i Zoologické muzeum. V roce 1960 byl park dějištěm olympijských her pro několik disciplín, především jezdeckých.
Park Güell v Barceloně
Park Güell, který je doslova skvostem architektury slavného Gaudího. Současně patří k tomu vůbec nejlepšímu, co je možné v Evropě navštívit a vidět. Za vstup do tohoto parku se platí. Otevírací doba parku se mění dle ročního období. Park, jehož počátky sahají k přelomu 18. a 19. století, je památkou zapsanou na seznamu UNESCO. Park vyniká architektonickými památkami, které tu převládají nad těmi přírodními.