Prášilské jezero je turisty velmi oblíbené díky čerstvému vzduchu a krásou okolí. Toto místo je součástí skupiny pěti šumavských ledovcových jezer. Díky malebné přírodě je okolí tohoto jezera nejideálnější volbou pro relaxaci a odpočinek. K Prášilskému jezeru vede červená turistická značka.
Něco o jezeře
Prášilské jezero najdete asi 5 kilometrů od obce Prášily v nadmořské výšce 1079 metrů nad mořem na východním výběžku hory Poledník. Jezero se nachází v ledovcovém kotli, jeho výměra je téměř 4 hektary a oplývá hloubkou zhruba 30 metrů a kolem něj se tyčí 9 metrový vysoký val žulových balvanů a dva starší morénové valy.
Voda v jezeře je kyselá, takže tady žádnou rybu neulovíte. Jezerním potokem voda odtéká do řeky Křemelné, a dále pak do řek Otavy, Vltavy a Labe. Pod Prášilským jezerem se nachází bažinatá kotlina, tzv. Stará jímka, což je pozůstatek dnes už zarostlého jezera.
Jezero je opředeno legendou
Na tomto malebném místě se bohužel staly i tragické události. Student Ottokar Kareis se zde v roce 1927 utopil kvůli tomu, že podcenil hloubku jezera. Tuto nešťastnou událost na hrázi jezera připomíná pomník z kamene.
Nebyla to jediná tragická událost, další je podle pověsti, kdy se tu utopila dívka z dřevařské rodiny se svým milencem. Ten byl narozdíl od dívky z bohaté rodiny – syn pražského obchodníka. Smrti se nevyhnula ani jejich dcerka, kterou vzali s sebou. Dívčin otec tady také skončil své trápení a v podobě Jezerní panny se tu dívka zjevuje dodnes.
Od Prášilského jezera můžete po cestě dojít k dalšímu šumavskému jezeru s názvem Laka – a koho už příroda bavit nebude, může procházku spojit s návštěvou botanické zahrady nebo archeoparku v obci Prášily. V okolí jezera jsou lesy hodně poškozené, avšak skalní sruby a kamenná moře tuto krásnou scenérii vyvažují.
Více zajímavostí z Evropy najdete na vyslapy.cz