Zubrnická museální železnice – původně pro děti, dnes pro všechny

0
Muzejni vlak stanice Zubrnice
Zdroj foto: commons.wikimedia.org                                                    Zubrnická museální železnice

Zubrnická museální železnice. Nevíte, kam o víkendu s dětmi? Všechny přeci milují mašinky, železnice, parní stroje a tak podobně. Teda, spíše chlapci, to je jasná věc, že holčičky si raději hrají s panenkami, ale v momentě, kdy uvidí železničářské muzeum v Zubrnicích, uvidíte, že je myšlenky na kočárky a mrkací panenky rychle přejdou a nechají se vtáhnout do železniční atmosféry.

Železnici vyvinuli samotní občané dobrovolně a nezávisle, aby udělali pro své děti něco pěkného.  Oblíbenost železnice se ale rychle roznesla mezi ostatní občany a momentálně je z této atrakce hojně navštěvovaná památka

Trocha historie železničářského muzea

Vše začalo v roce 1996, kdy se v prostorách malého nádraží v Zubrnicích otevřelo „Malé železniční muzeum“. Následně se muzeum rozrůstalo, a proto se muselo přesunout do prostor bývalého dřevěného skladiště a můžeme zde vidět repliku dřevěné garáže na drezíny hned vedle hlavní budovy. I přes jeho neustále se rozrůstající tempo, je muzeum stále provozováno občanským sdružením. Muzeum se stalo velice oblíbenou destinací turistů i místních občanů. Například v roce 2007 navštívilo muzeum přes 9000 občanů.

Prvotní myšlenka výstavby železnice byl záchrana a hlavně obnova zrušené dráhy Velké Březno- Zubrnice – Úštěk. Bohužel je tohle dost finančně náročná práce, takže se počítá s horizontem cca 10 let, než všechno „poběží“ zase, jako dříve. Dalším zakladatelským cílem je záchrana a renovace historicky cenných a technických strojů a předvedení jich široké veřejnosti.

Co Vás v muzeu čeká?

Můžete se těšit na stálou expozici mapující historii a současnost oblíbené trati Velké Březno – Verneřice – Úštěk. Obdivovat můžete staré fotografie, dokumenty, různé železniční aspekty a hlavně model železnice v měřítku 1:45. Dále například historické drezíny a hlavně zvonkové návěstidlo zvané „číňan“. Navíc jsou otevřeny dvě nové expozice s názvy „Světlo na železnici“ a „Zabezpečovací zařízení“.

Takže vezměte děti a vyrazte do Zubrnic, kde si zábavu užije celá rodina. A vstupného se také bát nemusíte. Vše si můžete projít za pouhých 30,- základního vstupného.

Hledáte inspiraci kam na výlet? Podívejte se na naše tipy – vyslapy.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here