Železniční muzeum v Olomouci láká i na spoustu dochovaných exponátů

4
vlak
Zdroj foto: Michal Vitvera

Největší železniční sbírka je u nás v Lužné u Rakovníka. Tato expozice má svoji neméně důležitou pobočku, která se nachází v Olomouci. Olomoucké muzeum lokomotiv, o které se stará tým Českých drah, je ovšem otevřeno pouze párkrát do roka. Pokud, ale stihnete jeho otevřená vrata, nabízí se krásný pohled hned na několik historických vozidel, která po kolejích jezdí už desítky let a dokonce jsou v provozu dodnes. Pojďme si toto železniční muzeum pro železniční fandy blíže představit. Pojďme si toto muzeum pro železniční fandy blíže představit.

zeleznicni muzeum
Zdroj foto: Michal Vitvera

Co je zde k vidění?

Rotunda, ve které je muzeum zřízeno leží kousek od Olomouckého hlavního nádraží. Uvnitř je k vidění několik parních, motorových a elektrických vozidel minulého století. Mezi skvosty patří například parní lokomotiva s označením 464.202 přezdívaná „Rosnička“ z roku 1956. Z motorových lokomotiv lze zmínit třeba „Zamračenou“ s označením T 478, která se vyráběla v 60. a 70. letech nebo lokomotivu „Sergej“ T 679, kterých se u nás dochovalo jen tři kusy.

Stroje můžete vidět také na tratích při nostalgických jízdách. Ty se v Olomouci a okolí konají tradičně každý rok. Jedná se především o Odemykání točny v průběhu jara a zamykání točny konající se v říjnu. Mezi další zajímavé jízdy patří například letní vyjížďky z Olomouce do Valašského Meziříčí a Rožnova pod Radhoštěm.

Většina vystavovaných vozidel je tedy plně provozní. Historickou soupravu si můžete zapůjčit i na soukromé akce, jako oslavy, svatby, fotovlaky, atd.

Dostupnost

Muzeum je velmi dobře dostupné. Nachází se hned vedle hlavního nádraží. Nejlepší spojení do Olomouce je vlakem. Cesta například z Prahy trvá 2 a půl hodiny. Z Ostravy pak pouhou hodinu. Po silnici je bohužel cesta komplikovanější, protože hlavní tah dálnice D1 bývá často těžko průjezdy kvůli častým kolonám.

4 KOMENTÁŘE

  1. Rád bych poopravil. . .větší než v Lužné u Rakovníka je v Chomutově.zde je více než sto exemplářů. . .to jej řadí mezi největší železniční muzea v ČR.

  2. Prosím Vás ohledně dostupnosti. Když přijedeme na nádraží v Olomouci, kudy se dostaneme do muzea? To všude v popisech chybí. Děkuji za upřesňující drobnou informaci.
    Petr Žák

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here