Dobytí Bastily, poprava krále Ludvíka pod gilotinou… Nejspíš máte pocit, že se nás nic z toho tak úplně netýká, ale není to tak docela pravda. Francie začala být horkou půdou i pro mnohé jiné šlechtice – například Karla z Rohanu, který se před hrozbou exekucí rozhodl uchýlit právě do Čech. Nevybral si ke svému kroku nic menšího než oblíbený zámek Sychrov.
V té době ještě neměl svou dnešní novogotickou podobu s množstvím ozdob, kterou na něm tak obdivujeme. Tu si nechal na míru připravit právě pán z Rohanu. Že vám jeho jméno nic neříká? Ale jeho známá příbuzná Madam de Chevreuse ze Tří mušketýrů vám jistě napoví. Ale k té se vrátíme až z chvíli.
Luxusní sídlo pro váženého šlechtice
Zámek Sychrov najdeme nedaleko Liberce a už na první pohled prozrazuje, že v něm bydlel kdysi někdo opravdu významný. Při pohledu svrchu připomíná křehkou sladkost a může se chlubit značnou zdobností. Karel z Rohanu totiž nebyl jen tak někdo. Chlubil se mnohými významnými styky na Evropském šlechtickém dvoře. Mezi jeho „styky“ patřil například francouzský exilový král Karel X. (který na zámku i nocoval) a mnoho dalších.
Měli byste vědět: Ani po smrti Karla z Rohanu tu významné návštěvy neustaly, ba právě naopak. Projít se tak můžete stejnými komnatami jako kdysi pruský král Vilém I. nebo asi nás nejznámější císař František Josef I.
Ovšem i když Karel na zámku mnohé práce započal, většinu dnešních ozdobných sekvencí nechal na míru vytvořit teprve jeho syn – kníže Kamil z Rohanu.
Unikátní patina a další zajímavosti Sychrova
Kníže Kamil si tehdy ke spolupráci vybral toho nejlepšího z nejlepších – velmi vyhledávaného řezbáře Petra Buška. Právě on proměnil komnaty zámku v nenapodobitelné umělecké dílo. Stačí vstoupit dovnitř a váš zrak ihned padne na efektně vyřezávané dřevěné zábradlí u hlavního schodiště, opatřené zvláštní patinou, připomínající litinu. Litina byla totiž tehdy velmi módní. Další nádhernou ukázkou Buškova umění jsou vyřezávané stropy v královském apartmánu.
Ovšem nejkrásnější a nejvyhledávanější části Sychrovského zámku, známou i z mnoha pohádek, je Buškem vyzdobená obrovská jídelna. Měla připomínat rozlehlé sály rytířských hrdinů, neboť právě tato romantická vlna byla v 19. století velmi módní. Vyřezávaným dřevem je obložen strop i stěny a vše navíc doplňují křehké a půvabné sklomalby, jejichž autor jen Jan Zachariáš Quast.
Jeho díla mimochodem najdete rovněž v zámecké kapli. Vévodí jí zejména velký obraz nad oltářem, znázorňující Pannu Marii, jíž je celá kaple samozřejmě zasvěcená.
Věděli jste, že: Na Sychrově se točila například pohádka Nesmrtelná teta nebo Zlatovláska?
Velká porce francouzského šarmu v elegantním kabátku
Sychrov by opravdu nebyl tím, čím dnes je, když si páni z Rohanu nepřivezli ze své rodné Francie tolik nádherných věcí, řeč je zejména o umění. Sbírkám vévodí portréty francouzských panovníků z oficiálních panovnických dílen a 250 obrazů členů rodu Rohanů. Pokud patříte mezi fanoušky Tří mušketýrů, můžete tu na vlastní oči pohlédnout i do tváře Madam de Chevreuse – proslulé intrikánky, pocházející právě z toho rodu. Její portrét se na zdech skví hned několikrát, zaručeně ji tedy nepřehlédnete. Je zřejmě, že rohanští byli její nevšedním charisma fascinováni úplně stejně jako A. Dumas.
A na co byl kníže Kamil nejpyšnější? Určitě na zámecký park s oranžerií. Dnes tu najdete krásnou kavárnu. Má otevřeno po celý rok – stejně jako samotný zámek. Zavítat sem tedy můžete opravdu kdykoliv. Půjde o návštěvu, která se jen tak nezapomíná. Ovšem počítejte s tím, že během turistické sezóny tu bývá opravdu plno, vyplatí se proto přijít na prohlídku hned ráno.