Ano, povětšinou máme povědomí o tom, že zámek Lednice a jeho okolí je unikátní. Ovšem netýká se to jen naší republiky, vždyť za jeho kouzlem se sjíždějí návštěvníci z celé Evropy, ba dokonce i světa. Pojďme si teď jeho největší zajímavosti představit kousek po kousku a to se všemi jejich pozitivními, ale i stinnými stránkami.
První dobrou zprávou je, že celý Lednicko-valtický areál, do něhož zámek Lednice patří, zdaleka nemusíte zdolávat jenom pěšky. Vyzkoušejte si projížďku v dobovém kočáře, nasedněte na kolo, svezte se lodí od Maurské vodárny nebo si domluvte prohlídku se zahradním architektem, který vám představí spoustu zajímavostí zámecké zahrady.
Čtyři okruhy lednického zámku uspokojí každého
Ale jestli čekáte, že vás chceme pozvat na další nudnou zámeckou prohlídku, mýlíte se. Náplně čtyř zámeckých okruhů v Lednici jsou opravdu pestré. Sami vyberete, zda budete mít chuť spíše na pozdní nebo téměř současnou historii.. K mání jsou tato témata:
- reprezentační sály v přízemí zámku
- dětské pokoje princů a princezen
- Muzeum loutek Milana Knížáka
- technické unikáty a 20. století
- umělá barokní krápníková jeskyně s vinařskou expozicí
Na své si tedy přijde každý. Stačí zvolit vhodný zámecký okruh. A máte-li malé děti, nemusíte se bát. Průvodci jsou tu na nejmenší návštěvníky zvyklí a rádi vám doporučí přesně takovou prohlídkovou trasu, která bude odpovídat vašim i jejich potřebám.
Anglická novogotika a ještě mnohem víc
Mnoho tak nádherných architektonických památek z tohoto specifického slohu v Evropě nenajdete. Zámecké interiéry si můžete prohlédnout v rámci několika prohlídkových tras (a přizpůsobit tak délku vašeho výletu třeba nejmenším dětem). Ale ještě mnohem více času si vyhraďte pro zahrady a palmový skleník. Francouzská zahrada vás překvapí svou zdobností, které vévodí ornamentálně tvarované dřeviny, zednářská zahrada zase potěší geometricky vysázenými alejemi stromů, byť se z nich do dnešní doby dochovalo už jen torzo. Její přítomnost zde je však stále trochu tajemná. Vstup dovnitř si totiž musíte najít sami podle brožurky, dostupné v zámku. Žádné směrovky ani ukazatele vás k ní nenavedou. Taková malá bojovka pro celou rodinu.
A tropický skleník vás uvítá nejstarší sbírkou exotických rostlin v Evropě. Celá expozice je koncipována tak, aby vás v každém měsíci roku potěšila nádhernými květy – tedy kromě ledna, to má Palmový skleník zavřeno. A využít můžete i možnosti komentované prohlídky s odborníkem, na tu se však doporučujeme předem objednat.
Nejkrásnější památky Lednicko-valtického areálu aneb připravte si drobné
Na obrovské ploše zámeckého parku se ukrývá celá řada zajímavostí: umělé ostrovy, maurská vodárna, minaret nebo třeba ruiny římského akvaduktu. Pokud je však nechcete obdivovat jen zdálky, připravte se, že za jejich vstup zaplatíte. Můžete samozřejmě dát na svůj vlastní cit nebo se jednoduše vydat k těm, jež stojí od zámku nejdále a nehrozí u nich tedy vznik front u vstupu (což se u těch nejznámějších naopak stává běžně). My vám však představíme tři nejkrásnější kousky, které byste rozhodně neměli i za cenu menšího nepohodlí nebo časového zdržení minout.
Nejstarší stavbou areálu je Minaret
Zároveň jde také o jakýsi exotický symbol Lednice. Štíhlá věž, vysoká 60 metrů, je viditelná prakticky z jakéhokoliv bodu celého komplexu. Může se pochlubit hned třemi vyhlídkovými ochozy, ovšem také 302 schody, jež je nutné pro výstup do toho nejvyššího zdolat. Od zámku je Minaret vzdálen asi 1,5 km, ale dojet sem můžete také na lodičce, jež vyplouvá od Maurské vodárny.
Věděli jste, že: od roku 2017 jsou návštěvníkům přístupné také vnitřní salonky Minaretu? A to včetně části původního vybavení. Na vstup do salónků je však nutná včasná rezervace, zájem o ně je velký.
Chrám Tří Grácií – adept na krásnou procházku
Rozhodnete-li se dojít k této nevšední stavbě od zámku Lednice pěšky, připravte se nato, že budete na konci své cesty v nohách asi pět kilometrů. Prohlédnout si ho můžete pouze zvenčí, ale jde o stavbu, která rozhodně stojí za to. Projděte se mezi dvanácti jónskými sloupy a pokochejte se mozaikovou podlahou nebo sochou Tří Grácií, vytesanou z jiného kusu kamene.
Janův hrad byl postaven už jako zřícenina
Je to trochu paradox, ale bez podobného prvky by zkrátka zahrady anglické novogotiky neměly ten správný romantický nádech. I přes jeho netypický vzhled jde o plně funkční lovecký zámeček. Dříve zde bylo možné ustájit koně i zpracovat ulovenou zvěřinu. Mimochodem, říká se mu také Janohrad a dnes může návštěvníkům nabídnout hned dva prohlídkové okruhy. Pokud vás někdy zajímaly panské hony a všechno kolo nich, pak si Janův hrad určitě nenechte ujít.
Zámecká jízdárna v Lednici – když chcete ještě více expozic
Zajímalo vás někdy, kam se ztratily legendární ledničtí bělouši? Na to a další otázky vám odpoví jedna ze tří expozic v zámecké jízdárně v Lednici. Můžete si prohlédnout maketu tohoto nádherného koně v životní velikost a poznat zákulisí jeho historie.
Druhou expozici je celek nazvaný Krajinou parků, představující historii Lednicko-valtického areálu včetně mnoha pikantních zajímavostí. A nechybí ani přírodopisecký pohled na park, a to v expozici Biosférické rezervace Dolní Morava. Věděli jste, že se jí říká také Moravská Amazonie? A samotnému Lednickému areálu pak Zahrada Evropy. A to zdaleka není vše! Udělejte si čas a rozhodně nebudete litovat!