Tajemný vrch Bacín, místo, kde se odehrávaly krvavé rituály

0
bacin
Foto: Janmanak / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Na první pohled je vrch Bacín poměrně nenápadný. Se svými 499 m nadmořské výšky je nejvyšším bodem Českého krasu. Není to však obyčejný kopec, je to historicky i archeologicky poměrně významná lokalita.

Překvapivé nálezy na Bacíně

Vrch Bacín se nachází nad Vinařicemi, asi 4 km od Koněprus. Není opředen známými pověstmi, legendami a není ani nijak známý široké veřejnosti. Je tvořen prvohorními vápenci, na jeho vrcholu najdeme závrty, mísovitě tvarovanou planinu, krasové jezírko i puklinu. Právě puklina je zajímavá. Při rutinním průzkumu se v ní našly zlomky keramiky, kosti, a to dokonce i lidské. Na místo se rozjeli archeologové a odborníci, aby se pustili do bádání.

vrchol bacin
Foto: Janmanak / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Tajemná obětní svatyně

Nejstarší stopy po obyvatelích jsou zřejmě kamenné nástroje neandrtálců. Zajímavější jsou vak nálezy kostí. Bylo zjištěno, že sem byl například uložen mladý muž, asi okolo třiceti let, stáří kostry je odhadováno zhruba na dobu před 10 000 l před naším letopočtem. V té době zdejší krajina připomínala sibiřskou tajgu. Spolu s ním byly v puklině nalezeny zvířecí kosti. Účel obřadu je neznámý. Zřejmě místo sloužilo jako obětiště nadpřirozeným silám nebo zde možná byly vykonávány pohřební rituály. Tím však nálezy nekončily.

Další nalezené předměty byly datovány do doby kultury lidí se šňůrovou keramikou a mladší doby bronzové. Lidské ostatky sem umísťovali i lidé knovízské kultury. Mezi ostatky byly identifikovány dokonce dvě dětské kostry.

Podle nálezů zde byl ponechán poslední mrtvý někdy v 7. nebo 6. století př. n. l, tedy v období Keltů. U ostatků byly nalezeny dvě hliněné nádoby. Kult zde velmi pravděpodobně přetrvával dlouho, jedny z posledních nálezů keramiky, byly datovány do přelomu 16. a 17. století. Odborníky udivuje ta dlouhá doba, po kterou sloužilo toto místo na Bacíně, jako svatyně. Jaký kult tu mohl přetrvat zhruba 12 tisíc let? Vědci se také domnívají, že samotný název Bacín by mohl pocházet z keltského jazyka, Bac-Sídhe (Ochranné bytosti z kopce).

Tajemné legendy mezi místními

I když není Bacín opředen známými legendami, některé zvěsti se mezi místními přece jen nesou. Figurovali v nich démoni, potulující se skalními chodbami. V podzemí prý sídlili podivné bytosti s kulatou hlavou, vypouklýma očima a neduživými těly.

Je však k podivení, jak silný kult to musel být, když se sem lidí scházeli i velmi dlouho poté, co se tu konali lidské oběti. Na kopec se vydali i psychotronici a tvrdí, že je tu velmi silná podzemní energie, což prý naši předci velmi dobře věděli, protože byli na rozdíl od nás spjati s přírodou, a proto si místo vybrali jako svatyni.

Pokud se na Bacín vydáte, mějte na paměti, že k vrcholu nevede žádná turistická značka. V bezprostředním okolí Vinařic však vrchol nepřehlédnete.

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA