Muzeum betlémů Třešť: Zajímavostí Třeště je stará tradice stavění betlémů v místních rodinách. Tato tradice je již 200 let stará. Celoročně je k nahlédnutí stálá expozice, ve vánočním čase lze vidět betlémy i přímo v rodinách, velmi ochotně je ukáží každému, kdo bude mít zájem.
Jak tradice vznikla
Třešť na Jihlavsku je známá svou tradicí stavění betlémů v rodinách. Tato tradice trvá už 200 let. V první polovině 19. století se začínají objevovat betlémy dřevěné a postupně vytlačují dříve oblíbené papírové betlémy. První figurky se dostávají do Třeště z jiných lokalit, například z Králík. Pravděpodobně první, kdo začal s vyřezáváním betlémů v Třešti, byl truhlář Matěj Suchý.
Postupně se řemeslníci učili jeden od druhého (krejčí, truhláři, tesaři, ševci). Časem si každý našel svůj osobitý styl a znalec autora figurek rozeznal. Z celé plejády známých autorů je zajímavé jméno Adolfa Bumbálka, který sestavil pohyblivý betlém a sestrojil i pohyblivý mechanismus.
Zajímavosti třešťských betlémů
Třešťské betlémy jsou stavěny tak, že střed tvoří místo narození, okolo je město, volná krajina se stromy a stádem zvířat, různé usedlosti. Betlémy jsou vybudovány z pařezů, mechů a dalších přírodnin. Zároveň jsou betlémy tvořeny jako dioráma, krajina pozvolná stoupá k horizontu, až přejde nepozorovaně v malovanou krajinu. Některé betlémy tvoří až 500 figurek. Jednotlivé betlémy jsou sestaveny dle fantazie autora. Důkazem, že betlémařství v Třešti stále žije, je založení Spolku přátel betlémů v Třešti.
Kdy a kde betlémy navštívit
Stálá expozice je k vidění celoročně v Schumpeterově domě v Třešti. Ve vánočním období jsou betlémy místních tvůrců zpřístupněny přímo v jejich domácnostech. Místní betlémáři vám rádi a ochotně ukáží své opečovávané výtvory. Plánek města s vyznačenými domy, kde můžete dřevěné betlémy shlédnout, si můžete vyzvednout v místním infocentru.