Svatý Kopeček – chcete-li navštívit opravdový moravský skvost barokní architektury, staří vyrazit asi 8 km jihovýchodně od centra města Olomouce. Dojdete k bazilice Navštívení Panny Marie, která rozhodně stojí za to. Ale k vidění je také zoologická zahrada a spousta dalších zajímavostí, určených pro malé a velké návštěvníky.
Zdá se to s podivem, ale Bazilika Navštívení Panny Marie byla vyhlášená národní kulturní památkou České republiky teprve v roce 2018. Ovšem úplně původně šlo o nenápadnou malou kapličku…
Bazilika, aneb tam, kde se ve snu zjevila Panna Marie…
Kaple na tomto místě nevznikla náhodou. Podle legendy se bohatému olomouckému měšťanovi Janu Andrýškovi zjevila ve snu Panna Marie a ukázala na místo, kde měla kaple stát. Andrýšek tak mohl splnit svůj slib, který učinil v touze za rychlejším a lepším podnikáním.
Od té chvíle se poutní „kariéra“ tohoto místa rozjela na plné obrátky. Bohužel během třicetileté války byla kaple zničena a na jejím místě postavily zodpovědné autority v letech 1669-1679, kvůli stále rostoucímu počtu poutníků, prostorný kostel, kde bylo možno vést více svatých přijímání najednou. Byl navržen italským architektem Giovanni Pietro Tencallem, tedy alespoň podle nejrozšířenějšího názoru.
V letech 1714-1721 byla podle návrhu Domenica Martinelliho přidána křídla a klášterní komplex s vnitřním nádvořím a dalšími prvky.
Tichou krásu Svatého Kopečku si zamilujete
K bazilice se váže mnoho zajímavostí. Například od roku 2015 byl na Svatém Kopečku umístěn relikviář s ostatky (přesněji řečeno krví) papeže Jana Pavla II. A to při příležitosti 20 výročí jeho navštívení této baziliky.
Klenba kupole se šesti zdobenými kazetami s freskami Jana Stegera pak představuje události ze života významných starozákonních žen: Sáry, Rebeky, Abigail, Batšebě, Judit a Ester. Mimochodem opravdu každý centimetr stěn a kleneb pokrývají nádherné malby, obrazy a další ozdoby. Uvnitř této zvenčí vcelku nenápadné baziliky najdete ohromující množství soch a dekorativních předmětů, často z dílen významných italských, českých a německých umělců.
Památka na velkou tragédii
I když byla bazilika Navštívení Panny Marie v době své největší slávy nazývá Královnou Moravy, zažila i chmurnější časy. Například 28. září 1705 tu během požáru v hostelu pro poutníky vypukla panika, lidé skákali z oken a mnozí tento pád nepřežili. Celkem 121 obětí této tragédie bylo pohřbeno v hromadném hrobě v lese za kostelem.
V roce 1784 povýšil papež Benedikt XIV doposud pouhý kostel do hodnosti baziliky minor a věnoval jí spoustu výsad. Ani to však nemohlo ochránit blízký klášter před mocí císaře Josefa II, který ho církvi zabavil (nešlo v té době zdaleka o jediný takový počin), mnichy rozpustil a zabavil jejich majetek. Některé z klášterních budov byly prodány a demontovány na stavební materiál.
Bazilika pak po dlouhou dobu sloužila jen jako obyčejný kostel pro okolní obce. Premonstráti se sem vrátili teprve v roce 1846 a začali s rozsáhlou renovací budov. Ovšem zůstat tu mohli jen do roku 1950, kdy je vyhnaly komunistické úřady. A trvalo 40 let, než byla znovu obnovena funkce kláštera. Papež Jan Pavel II. Pak 21. května 1995 vrátil kostelu na Svatém Kopečku i hodnost baziliky minor.
Tuto skutečnost připomínají plakety na jednom ze sloupů v pravé části kostela, a také deska v dlažbě před ní, a to v místě, kde byl pohřben papežský kříž. Jméno Jana Pavla II. nese rovněž průchod vedle jižní strany komplexu.
Velkolepé poutě se na Svatém Kopečku konají dvakrát do roka
Chcete-li zažít jedinečnou atmosféru dnes už skoro zapomenutých křesťanských poutí, máte k tomu v Olomouci příležitost už jen dvakrát ročně. Jinak je však Bazilika Navštívení Panny Marie i veřejnosti přístupné části kláštera otevřeny každý den 8.30 – 17.00 (kromě pondělí odpoledne). Během letní sezóny jsou organizovány také bezplatné prohlídky s průvodcem, ty je však lepší zarezervovat předem na telefonním čísle nebo e-mailu farnosti.
Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček
I když je Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček, má na svém kontě hned několik NEJ, kterými se žádná jiná zoo v ČR chlubit nemůže. Naláká vás třeba na 350 druhů zvířat, pět odlišně zaměřených pavilonů nebo vysoká vyhlídková věž, z níž lze pohodlně dohlédnout na baziliku na Svatém kopečku i na celé město Olomouc. Nejvíce návštěvníků sem však bezpochyby jezdí za největším žraločím akváriem v ČR.
Nadchne vás také velké safari, které se neustále rozrůstá. A nejde tu jen o běžné africké sudokopytníky, byť antilopy Oryx rozhodně patří k působivým zástupcům této skupiny. Potěší vás i Safari Eurasie, vzniklé propojením výběhů jelenů sika, jelenů východosibiřských a kozorožců kavkazských. A vzhledem k tomu, že se k této ploše záhy připojily i výběhy losů a zubrů, je zde rozhodně na co se dívat. Jezdí tudy samozřejmě vláček.
Ale nemusíte se bát, k většině zvířat se dostanete i pěšky. Třeba na již zmiňované oryxe si stačí zajít na speciální vyhlídku, kterou najdete v blízkosti vyhlídkové věže. A teprve vloni přibyla na safari další část – safari Ameriky. Tady na vás nebudou čekat býložravci, ale majestátní bílí vlci.
Vyjmenovat tu všechna zvířata ze zoo Olomouc by bylo dlouhé a úmorné, zmiňme však alespoň ty nejzajímavější: zoborožci kaferští, čápi černí, žirafy Rothschildovy, adaxi, pakoně běloocasí, giboni zlatolící a siamangové, levharti mandžuští, lvi berberští, medvědi malajští, fenci… U mnoha těchto druhů navíc se zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček může chlubit i cennými chovatelskými úspěchy. Na návštěvě tady se tak rozhodně nudit nebudete.