
Šumava je tak rozsáhlé pohoří, že ji za jednu návštěvu nikdy nemůžete poznat celou. Vybrali jsme pro vás ta nejkrásnější místa, která byste měli navštívit.
Prameny Vltavy
Začneme u pramenů Vltavy, které najdeme na jihovýchodním svahu Černé hory. Dojdete k nim třeba z Kvildy po značené modré stezce. Od pramene se potom jmenuje Černý potok, dále pak Teplá Vltava, a teprve až zesílí, dostal tok jméno Vltava.
Ledovcová jezera
Mnoho ledovcových jezer, které nám připomínají dávný pravěk, se nachází právě na Šumavě. Největší jezera jsou Černé a Čertovo, a dále pak Prášilské a Plešné jezero. První dvě se nacházejí u Železné Rudy, Prášilské najdete u úpatí hory Poledník, Plešné leží pod horou Plechý.

Jezerní slať
I na Šumavě najdeme mnoho rašelinišť a slatí. Navštivte třeba Jezerní slať, která leží na náhorní plošině mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Hloubka rašeliny je až 2,5 metru, takže rozhodně nevstupujte mimo značené území a chodníčky. Do slatě vede krátká naučná stezka a na jejím začátku najdete 7 metrů vysokou rozhlednu, z níž máte rozhled po celé slati. Milovníci zvířat zde můžou pozorovat ještěrky, zmiji obecnou, rejska nebo menší ptactvo. Dalším velkým rašeliništním komplexem je Chalupská slať.
Stezka v korunách stromů
Nejstarší stezka v korunách stromů se nachází právě na Šumavě. Dřevěná konstrukce dobře zapadá do okolní přírody, její návštěva je bezpečná i pro starší ročníky. Z jejího vrcholu je vidět nejen celá Šumava, ale i Novohradské hory, a za dobrého počasí dohlédnete až na Alpy.

Plavební kanály pro plavení dřeva
V minulých stoletích byla Šumava samozřejmě zejména oblastí dřevařů. Dodnes můžete vidět dva plavební kanály, kterými se dřevo splavovalo z hor do údolí. Zajímavé je to, že kanály vypadají jako ryze přírodní, jako by je ani nepostavila lidská ruka. Kanály se jmenují Schwarzenberský a Vchynicko-tetovský.
Kostel svatého Vintíře
Pokud vás až tak neláká příroda, jako spíš kulturní památky, pak vaše touhy ukojí určitě kostel svatého Vintíře. Je totiž vybaven oltářem ze skla, stejně tak sochami a křížovou cestou z tzv. lesního skla. Upomíná na historii Šumavy spojenou zase se skláři. Kostel byl sice poničen za druhé světové války a i po válce dál chátral, nicméně posléze byl opraven a uveden do původní podoby.
Vintířova stezka
Zajímavá je i Vintířova stezka (pojmenovaná stejně jako kostel po poustevníkovi z 10. století), která vede k Vintířově kapličce a na výhled na Vintířově skále – vystoupáte sem po skalních schodech.

Horská synagoga Hartmanice
Pokud vás zajímají dějiny, a to zejména dějiny soužití různých národností na našem území, pak rozhodně navštivte Horskou synagogu v Hartmanicích. Synagoga je původní, ovšem zrekonstruovaná a v ní můžete nalézt písemné památky i audionahrávky, které mapují soužití Čechů, Němců a samozřejmě Židů na Šumavě.
Po stopách zlaté horečky
A jestli jste uchváceni zlatem a jeho hledači, pak zkuste naučné stezky u Petrovic nedaleko Sušice. Stezka má 17 km a je přístupná jak pěším, tak cyklistům. Podél stezky určitě uvidíte stopy po dolování zlata – šachty, štoly i haldy odpadních hornin.
Komentáře 1