Štýrský Hradec je statutární město v jihovýchodním Rakousku, hlavní město spolkové země Štýrsko a sídlo okresu Štýrský Hradec-Umgebung (do kterého však nepatří). Město leží na řece Murra na úpatí Štýrských Alp. Po Vídni je druhým největším a nejdůležitějším městem Rakouska. Štýrský Hradec je významným průmyslovým, kulturním a turistickým centrem. Město má čtyři univerzity a dvě další vysoké školy s celkovým počtem více než 45 000 studentů. V roce 2003 bylo hlavním městem kultury v Evropě.
Video:
Štýrský Hradec – co stojí za vidění?
Tržní náměstí: je největší chloubou města, a to z dobrého důvodu. Koneckonců, náměstí ve Štýrském Hradci je jedním z nejkrásnějších náměstí v Evropě, které se dochovalo v původním stavu. Historické budovy na náměstí ve Štýrském Hradci byly navíc zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.
Landeszeughaus: je největší zbrojnice na světě, která se dodnes dochovala v téměř neporušeném stavu. Je zde k vidění více než 30 000 různých artefaktů, včetně brnění a zbraní z válek proti Turkům v 16. a 17. století.
Kunsthaus: Jedná se o budovu originálního, poněkud zvláštního tvaru, která byla postavena speciálně u příležitosti udělení titulu Evropské hlavní město kultury Grazu v roce 2003.
Joanneum: Joanneum, které založil v 19. století arcivévoda Johann, je největším muzeem v celém Rakousku. Muzeum nabízí mimo jiné výstavy o štýrském umění, kultuře a přírodě.
Hodinová věž: Hodinová věž se nachází na hradním kopci a je pravděpodobně nejznámější dominantou Štýrského Hradce. Všimněte si neobvyklých ručiček – na rozdíl od většiny hodin ukazuje kratší ručička minuty, zatímco delší hodiny.
Zámecký vrch: kopec s výhledem na staré město a zříceninu hradu Schlossberg. Během pobytu ve Štýrském Hradci se projděte po cestičkách na kopci, obdivujte udržované zahrady a po procházce si můžete odpočinout na jedné z mnoha laviček. Kromě toho se na kopci konají různé akce a koncerty. Na kopec se můžete dostat výtahem, lanovkou nebo po strmých schodech.
Štýrský Hradec – co jíst?
Ve Štýrském Hradci ochutnejte rakouské speciality, které jsou díky historii země kombinací mnoha kuchyní. V rakouských specialitách se projevují italské, německé, maďarské, české a francouzské vlivy. Ve Štýrském Hradci by bylo hříchem neochutnat Sacherův dort, nejslavnější rakouský dezert.
Zdroj: Wiki