Kdo alespoň jednou neslyšel o bájném městě El Dorado. Jak je to ve skutečnosti s jeho existencí? Jde o město celé ze zlata či o místo, kde je ukryt zlatý poklad? Napoví historické prameny či nový objev ze strany archeologů?
Více jak sto let bylo El Dorado doslova magnetem pro dobrodruhy a historiky. O městě panovala legenda, že jeho zlatá záře vyrazí každému dech, ale nejprve k němu je třeba najít cestu. Pravilo se, že se nachází v hlubinách Jižní Ameriky. Jaká je realita?
Jedna z nejvytrvalejších legend
Magický název a jedna z nejdéle trvajících legend, o které slýcháme dodnes a je proslulá a známá i mladší generaci. Tajné město zlata nacházející se v Jižní Americe po staletí inspiruje průzkumníky a odvážné jedince z celého světa. Ti se i na úkor neznalosti a značného nebezpečí doslova prodírali do skrytých míst nezmapované destinace. Namísto očekávané a toužebné slávy a bohatství, se jim dostalo zrady, tragédie a pro některé skončila výprava smrtí.
Existuje patrnější důkaz o El Doradu?
Když první konkvistadoři začali pronikat na území Jižní Ameriky v 16. století, donesly se k nim pověsti o domorodém kmeni s neskutečným bohatstvím. To ještě podpořeno legendou o domorodém kmeni Muisca ukrývající se vysoko v nepřístupných Andách. Legenda pravila, že pokud se moci chopil nový náčelník, jeho tělo bylo pokryté zlatým prachem. Zlato a drahokamy, které patřily mezi nejzajímavější, byly po rituálu k nelibosti všech hozeny do nepříliš vzdáleného jezera Guatavita. Tímto měli domorodí obyvatelé uštědřit oběti místními bohu.
V samotném prvopočátku nevznikla tak legenda o zlatém městě, ale o vůdci kmene Muisca. Ideu o zlatém pokladu podpořily četné zlaté nálezy pozdějších evropských osadníků, kteří nacházeli zlato mezi domorodými kmeny severního pobřeží Jižní Ameriky.
Nejpravděpodobnější vysvětlení
Mezi nejvíce uvěřitelný a reálný fakt lze považovat to, že v hlubinách Jižní Ameriky se neukrývá zlaté město. Ale na druhou stranu četné archeologické poznatky a vykopávky potvrzují existenci jistého základu, který je jakýmsi strůjcem mýtu o zlatém pokladu. Hodnota výroby zlatých předmětů byla koncem 16. století v oblasti Kolumbie skutečně pozoruhodná. Což není mýtus, ale holý fakt.
Rovněž kmen Muisca byl reálný a skutečně žil od roku 600 do roku 1600 n.l. v dnešní Kolumbii.
Nový převrat v rámci objevu ze strany archeologů
Laserové snímkování v severní Kolumbii odhalilo pozůstatky doposud neznámého města. Může jít o bájné El Dorado. Město ovšem není rozhodně ze zlata. Na druhou stranu to ale neznamená, že jeho obyvatelé nemohli mít zlaté předměty, šperky, které archeologové mohou časem objevit. Třeba jeden z dalších průzkumů ukáže, zda se jedná o bájné El Dorado.
Zdroj informací:
en.wikipedia.org/wiki/El_Dorado
epochaplus.cz/lezi-bajne-eldorado-pod-kolumbijskym-jezerem-guatavita/