Španělsko je rozsáhlá země, kterou abyste poznali dokonale, byste museli navštívit aspoň na několik měsíců. Klasická poznávací cesta po Španělsku však trvá 2 až 3 týdny. Co byste rozhodně měli navštívit, abyste měli dojem z této nádherné i rozporuplné země naprosto dokonalý?
Madrid
Hlavní město je plné památek, vzrušujícího života ve dne i v noci, najdete zde i krásnou botanickou zahradu. V Madridu klidně můžete začít se svými cestami. Pravděpodobně přiletíte na letiště Adolfa Suaréze ve čtvrti Bajaras, která se nachází cca 20 km od centra Madridu.
Rozhodně navštivte dominantu Madridu – Palacio Real na náměstí Plaza de la Armería, který je dokonce desetkrát větší než londýnský Buckinghamský palác. Zaujme vás zcela jistě hlavně jídelna se svou dokonalou výzdobou, porcelánový pokoj a zbrojnice.
Poté se vyplatí navštívit i královský park El Retiro, který byl do konce 19. století parkem královským, ale poté se stal parkem veřejným. Park není daleko od muzea Prado (viz dále), je plný soch, galerií, najdete zde jezero, u kterého můžete piknikovat, v parku je možné i sportovat. Jeho rozloha je úctyhodných 1,5 km2.
Muzeum Prado bylo otevřeno v roce 1819, protože v průběhu 19. století vzniklo i mnoho jiných podobných muzeí (například i naše Národní muzeum). V muzeu najdete skutečný výkvět toho, co vzniklo v Evropě od 12. do 19. století. Základem pro samotné muzeum byla královská sbírka. Nejvíce je zastoupeno maleb, těch zde uvidíte přes 5000, z malířů samozřejmě malíře španělské (Vélazquez, Francisco Goya, El Greco), ale i ostatní evropské (Tizian, Hieronymus Bosch, Rembrandt, Rubens atd.).
Barcelona
Druhé největší město Španělska a zároveň hlavní město Katalánska leží na východě Španělska u pobřeží Středozemního moře. Uchvátí vás rozmanitá architektura, možnost vykoupat se v moři, ale i příležitost navštívit třeba zoologickou zahradu.
Navštivte určitě chrám Sagrada Familia od nejslavnějšího barcelonského architekta Gaudího – jeho staveb je tu ostatně jako naseto. Ačkoliv se chrám začal stavět v roce 1882, dodnes není dokončen. Přístupné jsou však jeho věže, kam můžete vstoupit po točitých schodech a z výšky budete mít úchvatný výhled na celé město.
Protože se Barcelona nachází u moře, kvetla zde od středověku lodní doprava. Středověké loděnice Les Drassanes se dochovaly dodnes a dnes je z nich Námořní muzeum. Obsahuje největší a nejzachovalejší komplex tohoto druhu v celé Evropě.
Mořské akvárium je rovněž zajímavou podívanou. Najdete zde 22 obřích akvárií a dlouhý tunel, kterým se projdete v obří nádrži, kde můžete vidět žraloky, rejnoky i měsíční rybu.
Barcelona ovšem také žije ve dne i v noci. Nezapomeňte ochutnat sangríu, pivo Clara, nebo café con leche (kávu s mlékem). Večer si k pivu i vínu můžete objednat tapas – španělské jednohubky a předkrmy.
Santiago de Compostela
Toto poutní místo nejspíš znáte alespoň podle názvu, byli jste se tam však také podívat? Cesty jsou dnes značeny moderním turistickým značením, vedou podél orientačních kamenů, kamenných křížů a božích muk z dávné doby. V historii vzniklo dokonce 12 poutních tras, a to z různých zemí (Francie, Itálie, Portugalsko). I když nejste nábožensky založeni, pouť vás rozhodně osloví, a to zejména krásnou přírodou, jíž budete procházet.
Valencie
Valencie je třetím největším městem Španělska. Leží na řece Turia nedaleko Středozemního moře, díky tomu zde panuje mírné středomořské podnebí. Navštívit byste měli hlavně park Jardí de Turia, který vznikl v původním korytě řeky, má 9 km délky a tím se řadí mezi největší městské parky v Evropě. Pro milovníky staré architektury je zde Katedrála Panny Marie se třemi branami, pro milovníky moderního umění je pak určeno tzv. Město umění a věd v jihovýchodní části Valencie, což je místo vystavěné podle architekta Calatravy, který je často považován za kontroverzního, zejména co se týče použitých materiálů a trvanlivosti staveb.
TIP: Když se vám podaří Valencii navštívit mezi 12. a 19. březnem, stanete se součástí oslav svátku Las Fallas. Dříve byl tento svátek spjat především s truhláři (falla znamená figurka, loutka), ale dnes už je to oslava téměř ve stylu karnevalu s ohňostrojem v závěru.
Sevilla
Sevilla je 4. největší město Španělska a hlavní město Andalusie. Je také kulturním centrem jihu Španělska. V tomto městě už se snoubí architektura španělská s maurskou (arabskou). Najdeme zde například Alcazar – královský palác přestavěný z maurské pevnosti. Za pozornost jistě stojí Sevillská katedrála, která je třetí největší v Evropě. Sevillu se snažte navštívit na jaře, nebo na podzim, v létě tu totiž bývá už dost horko.
Granada
Granada je městem v Andalusii nacházejícím se na úpatí hor Sierra Nevada a rovněž je již hodně ovlivněna arabskou architekturou. Jejím symbolem na vlajce i znaku je granátové jablko. Za navštívení stojí zejména komplex Alhambra, což je pevnost a palác v jednom, kterou dodnes považujeme za vrchol maurské architektury. POZOR: Lístky se často musí koupit hodně dopředu. Dále je možné navštívit letní palác Generalife nebo čtvrť Albaicín s křivolakými uličkami poplatnými maurskému stylu.
Cádiz
Cádiz leží opět v Andalusii. Podle historických pramenů se zřejmě jedná o nejstarší město v jihozápadní Evropě, které dosud stojí. Bylo založeno kolem roku 1000 př. n. l. Féničany. Vás dnes mohou lákat nádherné pláže, muzeum, katedrála a starobylé hrady Castillo de San Sebastián a Castillo de Santa Catalina. Ačkoliv Cádiz rozhodně není tak načančané město jako jiná ve Španělsku, rozhodně stojí za to jej vidět.
Kdepak. Ani tři týdny nestačí na poznání této velké a krásné země. Pokud cestujete individuálně, vyberte si vždycky nějakou oblast a procestujte ji důkladněji. Pro mě je nejkrásnější Andalusie, a to nejen proto,že tamžije moje dcera a pravidelně se tam vracím. Uvádíte zde Nádhernou Sevillu, Granadu s Alhambrou a Cádiz. Ale nezapomínejte ani na Córdobu, Málagu,od níž se k západu táhne Costa del Sol se středisky Torremolinos, Fuengirola, Marbella, Estepona a další, na Gibraltar, byť není součástí Španělska. Na krásnou př¨írodu Sierra Nevady nebo rozeklané kaňony na Camino del Rey. A málem bych zapomněl na Rondu.