
Uprostřed malebné krajiny Transylvánie, obklopené horami a zelenými kopci, se rozkládá město, které je považováno za jedno z nejkrásnějších v celém Rumunsku. Sibiu, německy Hermannstadt, je bývalé saské město, které si dodnes zachovalo svůj středověký ráz, bohaté kulturní dědictví a evropskou eleganci. Město založené ve 12. století německými kolonisty (Sasy) dnes představuje harmonické propojení rumunské, německé a maďarské kultury, a díky své pečlivé obnově i otevřenosti moderním trendům bylo v roce 2007 zvoleno Evropským hlavním městem kultury.
Sibiu je nejen historickým skvostem, ale i živým městem, kde se konají významné festivaly, žije zde pestrá umělecká komunita a kde minulost přirozeně splývá s přítomností. Saské dědictví je zde patrné na každém kroku – v architektuře, názvech ulic, městské struktuře i každodenním životě obyvatel.
Dědictví saských kolonistů
Sibiuské dějiny začínají v roce 1191, kdy sem přišli němečtí osadníci, později nazývaní sedmihradští Sasové, na pozvání uherského krále. Cílem bylo posílit obranu této pohraniční oblasti a rozvinout řemesla a obchod. Saské komunity zde zanechaly bohaté kulturní a architektonické dědictví, které tvoří základ charakteru města.
Saské měšťanstvo postavilo pevné městské hradby, obranné věže a gotické kostely, ale také domy s arkýři, tajnými průchody a charakteristickými „očima“ ve střechách, která dávají Sibiu nezaměnitelný výraz. Tyto otvory, původně určené k větrání půdy, působí dojmem, jako by město samo sledovalo každý krok návštěvníka.
Historické centrum – živé muzeum pod širým nebem
Historické jádro Sibiu je rozděleno na Horní město (Orașul de Sus) a Dolní město (Orașul de Jos). Horní město je centrem společenského a kulturního života, zatímco Dolní město si zachovalo svůj původní řemeslnický charakter.
Nejvýraznější stavbou Horního města je Velké náměstí (Piața Mare), obklopené renesančními a barokními paláci, kde sídlí radnice, muzea i elegantní kavárny. Náměstí je dějištěm výstav, koncertů a mezinárodních festivalů, včetně slavného Sibiuského mezinárodního divadelního festivalu, jednoho z největších svého druhu v Evropě.
Vedle Velkého náměstí leží Malé náměstí (Piața Mică), s arkádovými domy a slavným Mostem lhářů (Podul Minciunilor) – prvním železným mostem v Rumunsku a místem opředeným legendami. Podle jedné z nich most spadne, pokud po něm projde lhář.
Dominantou města je evangelický kostel svaté Marie, gotická stavba z 14. století, která sloužila jako duchovní centrum saské komunity. Jeho sedm věží symbolizuje sedm saských měst v Transylvánii a jeho interiér ukrývá jeden z nejstarších varhanních nástrojů v zemi.
Muzea a kultura

Sibiu je také městem muzeí a umění. Brukenthalovo muzeum, sídlící v barokním paláci na Velkém náměstí, je nejstarší uměleckou institucí v Rumunsku. Jeho sbírky zahrnují evropské malířství, grafiku, sochařství i užité umění, včetně děl vlámských mistrů a saských řemeslníků.
Další významnou institucí je Muzeum tradiční lidové civilizace ASTRA, nacházející se v lesoparku na okraji města. Jedná se o rozsáhlý skanzen, kde si návštěvníci mohou prohlédnout autentické venkovské domy, mlýny, kostely a řemeslnické dílny z celého Rumunska, což přibližuje tradiční způsob života všech etnických skupin v zemi.
Sibiu žije i současným uměním – funguje zde galerie moderního umění, mnoho nezávislých divadel, koncertních sálů a intelektuálních kaváren, které vytvářejí atmosféru kosmopolitního a kulturně bohatého města.
Německé stopy v současnosti
Přestože většina saské populace odešla z Rumunska po druhé světové válce a během komunismu, duch saské kultury v Sibiu přetrvává. Město je příkladem úspěšného kulturního soužití a jeho starostou byl mezi lety 2000 a 2014 Klaus Iohannis, etnický Sas, který se později stal prezidentem Rumunska. Jeho působení přispělo k rozvoji města i k jeho evropské reputaci.
Dnes se německý jazyk stále vyučuje na školách, funguje zde německé divadlo, a v ulicích Sibiu je běžné slyšet směs rumunštiny, němčiny i maďarštiny, což odráží etnickou pestrost a otevřenost města.
Kulinářské zážitky a okolní příroda
Sibiu nabízí také bohatou kulinářskou scénu, která spojuje tradiční transylvánskou kuchyni s evropskými vlivy. Ochutnat zde můžete sarmale (závitky v zelí), polentu s brynzou, uzené maso, jablečné koláče i domácí pálenku țuicu. Město je také součástí evropské iniciativy „Regionální gastronomie“, která podporuje lokální produkty a udržitelnou kuchyni.
Milovníky přírody potěší, že Sibiu je výborným výchozím bodem pro výlety do Karpat, především do pohoří Făgăraș a národního parku Păltiniș, který nabízí turistické trasy, lyžařská střediska a kláštery ukryté v lesích.
Sibiu – evropské město s duší
Sibiu je město, které dokázalo spojit historickou identitu s moderním duchem. Je to symbol evropské kulturní rozmanitosti, místo, kde se středověké hradby setkávají s uměním 21. století, a kde se německé kořeny mísí s rumunskou pohostinností.
Pro návštěvníky, kteří hledají autentické zážitky, kulturní hloubku, krásnou architekturu a přátelskou atmosféru, je Sibiu ideální destinací. Město, které si vás získá nejen krásou, ale i respektem k dědictví a otevřeností vůči světu. V jeho kamenných uličkách, mezi věžemi a kostely, v kavárnách i galeriích, dýchá historie i budoucnost Transylvánie.