Severní Amerika

Severní Amerika, to není jen klasická „Severní Amerika“ se zeměmi Kanada, USA a Mexiko, ale uvidíte, že se sem řadí i země Střední Ameriky a země nacházející se v Karibském moři. Je to světadíl plný rozdílností a divů, který určitě nenavštívíte jen jednou.

miami-florida
Miami, Florida. Zdroj foto: Envato

Státy Severní Ameriky

Severní Amerika obsahuje Kanadu, USA, Mexiko, dále země Středný Ameriky: Belize, Guatemalu, Honduras, Kostariku, Nicaraguu, Panamu, Salvador a v neposlední řadě i země z Karibského moře: Antiguu a Barbudu, Bahamy, Barbados, Dominiku, Dominikánskou republiku, Grenadu, Haiti, Jamajku, Kubu, Svatou Lucii, Svatého Kryštofa a Nevise, Svatého Vincence a Grenadiny, Trinidad a Tobago.

Další důležité údaje

Nejvyšší horou Severní Ameriky je Denali (dříve známá pod názvem Mount McKinley), která měří 6 190 m n. m. a nachází se v Aljašských horách. Nejdelší řekou Severní Ameriky je Mississippi měřící 3770 km. U jezer můžete nabýt dojmu, že zde je poněkud nejistota, protože jako největší se uvádí Michigan-Huron, což ale bylo původně označení pro dvě jezera (Michiganské a Huronské), která jsou spojena průlivem. Bereme-li je jako jedno, pak je skutečně největší a má plochu 117 702 km2. Jinak je ale největší Hořejší jezero s plochou 82 414 km2, to je také nejhlubším jezerem Severní Ameriky. Všechna uvedená jezera však patří do tzv. skupiny Velkých jezer nacházející se na hranici mezi USA a Kanadou.

Památky

Co se týče památek, musíme říci, že zde najdeme památky po starých indiánských kulturách, dále pak stavby vzniklé za doby kolonizace, ale i zcela moderní stavby, které zajímají zejména milovníky současné architektury.

Socha Svobody

Na prvním místě nemůžeme nezmínit sochu Svobody, protože je jedním ze symbolů Spojených států. Nachází se na Liberty Island v New Yorku, takže k ní musíte dojet na lodi. Socha je v neoklasicistní stylu a navrhl ji francouzský sochař Frederic August Bartholdi. Má symbolizovat svobodu, kterou Spojené státy americké získaly Vyhlášením nezávislosti 4. července 1776. V pravé (zvednuté) ruce nese planoucí pochodeň, v levé tabuli s nápisem, který odkazuje právě na zmíněné datum nezávislosti.

socha-svobody-usa
Socha Svobody, USA. Zdroj foto: Envato

Halifax Citadel Hill

Nejnavštěvovanější památkou Kanady je Halifax Citadel Hill. Je to pevnost vystavěná do tvaru hvězdy, založena v roce 1749 a dokončena v letech 1818 až 1861. Nachází se ve městě Halifax, které je hlavním městem provincie Nové Skotsko. (Stejně tak jako Nové Skotsko je názvem připomínajícím Skotsko, i jméno města Halifax je původně jménem pro město ve Skotsku.) Ve městě se nachází i historické muzeum a mořské muzeum.

Chichén Itzá

A přesuneme se ještě jižněji – do Mexika, na Yucatánský poloostrov. Zde se nacházejí památky připomínající staré indiány. Není snad zajímavé, že zdejší indiáni stavěli prakticky stejné pyramidy jako o mnoho tisíc kilometrů dále Egypťané? Jediným rozdílem těchto pyramid od egyptských je to, že americké pyramidy nemají špičku. Nejslavnější z nich je Kukulkánova pyramida, která má 91 schodů z každé strany. Navíc při každé jarní a podzimní rovnodennosti dochází při západu slunce k efektu, kdy to vypadá, jako by se hadi po stranách pyramidy plazili (ovšem ve skutečnosti jsou to jenom sochy).

chichen-itza-mexiko
Chichen Itza, Mexiko. Zdroj foto: Envato

Video:

Národní přírodní parky

A od památek se přesuneme do národních parků. Těch je v USA, ale i v celé Severní Americe nespočet a bude těžké vybrat jen ty nejkrásnější. V každé je totiž něco zajímavého.

Yellowstonský národní park

Yellowstonský národní park byl vyhlášen už v roce 1872, a je tak nejstarším národním parkem v Americe a druhým nejstarším na světě. Najdete jej ve státech Wyoming, Montana a Idaho (USA). Nejzajímavějšími úkazy v tomto parku jsou různé geotermální úkazy; patří sem například bublající bahnité jámy, gejzíry (největší je Streamboat, ale netryská pořád), lávové proudy. Dále zde uvidíte asi 110 vodopádů, jezera, kaňony nebo horské prameny. Ve zdejších lesích se setkáte především s douglaskou tisolistou, jedlí plstnatoplodou, smrkem Engelmannovým nebo s borovicí těžkou. Fauna je taky velmi bohatá, připravte se na to, že můžete potkat losa, medvěda grizzlyho, medvěda baribala, ovci velkorohou, jelena wapiti a orla bělohlavého.

yellowstone-narodni-park
Národní park Yellowstone, Zdroj foto: Envato

Video:

Yosemitský národní park

Stejně jako Yellowstonský je i Yosemitský národní park celosvětově známý. Nachází se v Kalifornii, národním parkem byl vyhlášen roku 1980 a o 4 roky později byl rovnou zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO. Celým parkem se vine čisťounká řeka Merced. Doporučujeme navštívit také Yosemitské údolíYosemitským vodopádem (ten však teče jen od podzimu do jara). V tomto parku rostou obrovské a staré sekvoje. Podnebí se nemusíte zvlášť obávat, panuje tu podobné jako středomořské a ani výkyvy teplot nejsou nijak veliké.

yosemite-narodni-park
Yosemitský národní park. Zdroj foto: Envato

Video:

Parky kanadských Skalnatých hor

Nyní se vydáme do Kanady. Parky kanadských Skalnatých hor je název pro 4 národní parky a 3 provinční parky. Celkově mají rozlohu 22 991 km2. Uvidíte zde hlavně horské hřbety, ledovce, jezera, kaňony, krasové jeskyně a vodopády. Tady ale musíme upozornit na drsné podnebí a často se měnící podmínky: nadmořská výška začíná na 1000 m n. m. a končí kolem 3 500 m n. m., a proto se dobře vybavte.

grand-teton-narodni-park-kanada
Grand Teton národní park, Kanada. Zdroj foto: Envato

Kokosový ostrov

Kokosový ostrov patří pod Kostariku. Nachází se ale 550 km od kostarického pobřeží a cesta sem trvá 36 hodin. Ale vyplatí se to. Park je totiž zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO pro svou unikátní faunu a flóru, která se tu vyvíjela prakticky bez cizích zásahů po staletí a vzniklo tu tedy mnoho endemitických druhů. Z flóry kromě kokosových palem (po nichž byl ostrov pojmenován) uvidíte 120 druhů mechů a 90 druhů hub a také endemickou dekorativní rostlinu cekropii, orchideje a bromélie. Ze zvířat tu pak žije gekon, v moři žraloci, kladivouni a tuňáci.

Pláže

I v Severní Americe najdete pláže, které vás okouzlí čistotou, jemným pískem a tyrkysovou vodou. Hledejte především na Floridě, Kalifornii, v Mexiku nebo ve Střední Americe.

San Diego

San Diego je přímořské letovisko v Kalifornii v USA. Pláží je tu hned několik: Coronado Municipal Beach, Pacific Beach, Ocean Beach, Imperial Beach nebo Silver Strand State Beach. Ta posledně jmenovaná (do češtiny bychom ji mohli přeložit jako Stříbrný pramen) nabízí zejména spoustu sportovního vyžití, jako například surfování, vodní lyžování či plážový volejbal. Surfovat však můžete i na Imperial Beach, a kdyby vám to nestačilo, navštivte blízké muzeum surfu nebo Balboův park.

plaz-san-diego
Pláž San Diego. Zdroj foto: Envato

Miami Beach

Miami Beach najdete na Floridě v USA. Jsou zde překrásné bílé písečné pláže, tyrkysová voda, a pro milovníky kultury a nočního života i mnoho kaváren, barů a klubů.

miami-beach
Miami beach. Zdroj foto: Envato

Cancún

Toto letovisko budete hledat v Mexiku. Jeho břehy omývá Karibské moře a najdeme tu tak proslulé pláže jako například Playa Delfines, Playa Tortugas (Pláž želv), Playa Chac Mool nebo Playa Forum. Ta posledně jmenovaná je poněkud rušnější, na těch ostatních panuje klid a jsou vhodné i pro rodiny s dětmi.

plaz-cancun
Pláž Cancún, Mexiko. Zdroj foto: Envato

Playas Puerto Viejo

Pláže Puerto Viejo nás nasměřují do Kostariky. Jedná se o menší letovisko s několika plážemi. Na pláži Puerto Viejo je vstup do moře pozvolný, a tak se hodí pro rodiny s dětmi nebo pro začátečníky v plavání. Další pláže, například Playa Cocles nebo Playa Negro (ta však není příliš čistá) či Playa Punta Uva jsou zase vhodné pro surfování.

puerto-viejo-kostarika
Kostarika, Puerto Viejo. Zdroj foto: Envato

 

Další články o Severní Americe

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?