Rotavské varhany: Už jste slyšeli o Rotavských varhanách? Kde se nachází tento útvar? Kdy a jak vznikl a jedná se výhradně o přírodní útvar?
Krása v přírodě nejen pro milovníky hudby
Rotavské varhany náleží k jedněm z nejkrásnějších čedičových skalních útvarů v České republice. Jednotlivé kamenné píšťaly šestibokých hranolů se z obou stran sbíhají do středu a vytváří impozantní obraz. A přestože jde o jedinečnou podívanou na vyvřelou horninu z dob třetihor, k jejich současné podobě trochu napomohla lidská síla.
Varhany jsou součástí třetihorního vulkanického pásma, které protíná severozápadní Čechy od severního Bavorska do Polska. Jedná se vskutku o pozoruhodný skalní útvar a přírodní památku. Varhany byly v minulosti odryty lomovými pracemi a zdejší vylámané čedičové tyče pak použity jako štěrk na cesty. Čedičové sloupce, které jsou zde k vidění, dosahují výšky až 12 metrů.
Čedičové sloupce vznikly v důsledku chladnutí žhavé lávy. Čedič je černošedý kámen. Odtud pravděpodobně pramení i jeho název, neboť vypadá jako začouzený černý kámen, původně ve staročeštině čedič.
Vznik Rotavských varhan
Za zmínku rozhodně stojí pár zajímavostí, které je dobré vědět, zejména před návštěvou místa. Rotavské varhany jsou stěnou kamenolomu. První zmínka o existenci lomu pochází z roku 1785. Naši předkové horninu lámali a odváželi tažnými povozy do údolí, kde ji drtili a tavili se železnou rudou ve vysoké peci. Čedič sloužil coby příměs při výrobě železa.Čedič obsahuje patnáct procent železa v podobě magnetitu a dalších minerálů. Je tedy dosti magnetický.
Po zániku vysoké pece se čedič z varhan příležitostně dobýval jako kamenivo. Roztloukači kamene, kteří byli zaměstnáni u hraběcích lesů zhruba do roku 1925, vylamovali čedičové sloupce železnými sochory a poté ručně je roztloukali na štěrk, jak je již uvedeno výše. Krása varhan vznikla zásahem do přírody formou kamenolomu.
Cesty aneb jak se dostat k tomuto impozantnímu útvaru
Rotavské varhany v Karlovarském kraji jsou přístupné z vlakové zastávky Rotava, kdy se vydáte po zelené turistické značce. Další možnost je od autobusové zastávky Rotava přes rozcestí u turistické základy Sluníčko, kde odbočíte po žlutě vyznačené turistické značce až k čedičovým skalám.
Naučná stezka Rotavské varhany začíná i končí před budovou Městského úřadu v Rotavě. Její délka je cca 6 km a vede převážně po pohodlných cestách. Pouze okolo varhan překonává svažitý a místy skalnatý terén. Stezka vás zavede do různých částí dřívější i současné Rotavy i k jejím přírodním, kulturním, stavebním a novodobým zajímavostem, vyhlídkám. Na trase se nachází 17 informačních tabulí.
Rotavské varhany si ovšem můžete prohlédnout odspodu, ať už z jakéhokoli důvodu nechcete či nemůžete absolvovat výstup až na vrchol. I tak stojí podívaná rozhodně za to.