Ravenna je italské město spadající do regionu Emilia – Romagna. Italská Ravenna byla už od starověku velice významným centrem, v pátém století našeho letopočtu se stala sídlem posledních římských císařů. A právě z té doby pochází mnoho památek, zapsaných na listu světového dědictví UNESCO. Většina těchto staveb v italském městě se pyšní především nádhernou mozaikovou výzdobou v byzantském stylu.
Pro turistu, který si chce projít všechny nejvýznamnější Ravennské památky, je jistě důležitá informace, že je možné zakoupit za zvýhodněnou cenu jednotnou hromadnou vstupenku do všech památek UNESCO ve městě a není nutné kupovat každou zvlášť. A můžete si být jistí, že tato investice za to rozhodně stojí.
Neonovo baptisterium ortodoxních
Jedna z nejstarších městských památek, která dříve údajně byla římskými lázněmi. Stavba je poměrně malá a prostá, dominantou interiéru je prakticky jen ona křtitelnice (baptisterium je místo, kde se provádí křest). To úžasné jsou ale mozaiky na stropě a na stěnách. Přímo v kopuli je hlavní výjev – křest Ježíše Krista Janem Křtitelem v řece Jordán. Zajímavé je vyobrazení Jordánu – jako starého muže, držícího v ruce zelený ručník. Stavba je konstruována na nestabilním podloží a proto se „zanořuje“ a dnes je již asi dva metry pod původní hladinou terénu.
Kaple svatého Ondřeje 
Monumentální, obrovitý arcibiskupský palác ukrývá ve svých útrobách arcidiecézní muzeum a kapli sv. Ondřeje. V muzeu se dají nalézt uchované památky z již zbořených staveb (kupříkladu majestátní katedrály). Nejvýznamnějším exponátem je ale rozhodně křeslo ze slonoviny biskupa Maximiána. Toto bohatě zdobené křeslo ze šestého století našeho letopočtu je doslova světově významným unikátem, který rozhodně stojí za to vidět. Kaple sv. Ondřeje je jen malá modlitebna (původně soukromá modlitebna arcibiskupa) v půdorysu tvaru kříže. Jedná se o jedinou dosud dochovanou raně křesťanskou biskupskou kapli na světě. Ne vždy ale byla tato modlitebna zasvěcená sv. Ondřejovi, toto vysvěcení získala poté, co byly do Ravenny z Cařihradu převezeny ostatky známého světce a apoštola.
Theodorichovo mauzoleum
Tato stavba se od ostatních liší tím, že její jedinečnost netkví v mozaikové výzdobě, ale ve stavbě jako takové. Theodorichovo mauzoleum je vlastně hrobka významného ostrogotského krále Theodoricha Velikého, postavená roku 520. Protože si král přál stavbu z bílého kamene (ostatní Ravennské památky jsou z cihel), musel být vápenec na stavbu přivezen až z chorvatského ostrova Istrie. Ale to není všechno. Theodorich také trval na tom, aby stavba byla zaklenuta kupolí, jak se v té době dostávalo do mody. Protože tu ale nebyl žádný architekt, který by dokázal navrhnout a zkonstruovat kupoli, museli si stavitelé poradit jinak – celá kupole je tak vytesaná z jednoho jediného bloku kamene. Uvnitř hroby se nachází jakási kamenná vana, což byl dle pověsti onen Theodorichův hrob.
San Vitale
Na světě pravděpodobně existuje jen zlomek úžasnějších, nádhernějších a jaksi více fascinujících prostorů, než je San Vitae. Při vstupu do této památky si návštěvník připadá jak Alenka – tolik mozaik, třpytících se obrazů, průchodů a sloupů. Zvenku stavbu objímá věnec apsid, které se prolínají a jsou spojeny průhledy a průchody. Stavba je masivní, ale přitom vzletná a vzdušná, zkrátka jedinečná ukázka raně křesťanské architektury. San Vitale ale má mnohem větší význam, než je ten architektonický. Jedná se bez přehánění o nejdůležitější památku byzantského umění v západní Evropě. Kaple se stala vzorem pro stavbu kaple Karla Velikého v Cáchách. A nakonec, když vejdete dovnitř, neměli byste přehlédnout mozaikový labyrint na podlaze. Jedná se o labyrint znázorňující cestu světem a spásu duše, který si člověk má projít v meditacích a zamyšlení nad sebou samým.

Mauzoleum Gally Placidie, – Hrobka matky císaře Valentiana III, která se nachází hned o kus dál za San Vitale. Jedná se o malou stavbičku s mozaikovou výzdobou, z níž pochází i tolikrát opakovaný znak Ravenny – dvě holubice na míse s vodou. Tento znak je na polovině pohlednic, turistických odznáčků, ale i na domovních znameních v celém městě a jedná se o opravdu ikonické vyobrazení.
Františkánský kostel 
Na této stavbě je pravděpodobně nejzajímavější (a poměrně unikátní) krypta. Jedná se o podzemní místnost, podpíranou štíhlými sloupy, na jejíž podlaze se nacházejí krásné mozaiky a která, což je zaplavená do asi metru a půl od podlahy vodou. A plavou tam rybičky, zlatí kapříci :-). Pro osvětlení prostoru je nutné vhodit do automatu jedno euro.
Sant‘ Apollinare Nuovo 
Raně křesťanská trojlodní bazilika z šestého století našeho letopočtu, která má po San Vitae pravděpodobně nejúžasnější mozaiky ze všech Ravennských staveb. Hlavním vyobrazením jsou dva tam dva pásy po stěnách hlavní lodi – jeden pás se svatými a druhý se světicemi. Ovšem nejznámější mozaikou je zpodobnění Tří králů (s červenými čepičkami), které se objevuje i v odborných publikacích.

San Apollinare in Classe
Poslední z velkých památek v Ravenně, klášter v Classe. Tato stavba se na rozdíl od ostatních nenachází přímo ve městě, ale je nutné odjet kousek dál, směrem k přístavu. Trojlodní bazilika z šestého století, jejíž mozaiková výzdoba ale bohužel byla z velké části zničená.
Ravenna je úžasným městem, které jistě stojí za to navštívit, Na své si zde přijdou kromě milovníků architektury a umění i obdivovatelé velikánů světové literatury. Právě v Ravenně na malém hřbitově v samém centru města je hrobka Dante Alighieriho, autora Božské komedie. Ti, kdo se zajímají o aktuální dění v kultuře by jistě neměli minout některé slavné Ravennské mozaikové dílny a umělecká díla v nich vzniklá. Mozaiky tady mají zkrátka více než tisíciletou tradici. Při návštěvě města je dobrým tipem zkusit si v jedné takové dílně domluvit prohlídku, nahlédnutí do zákulisí tvorba mozaik je zkrátka něco, co se příliš často nepodaří.