Portugalsko: Oblíbená turistická destinace na jihu Evropy

Portugalsko je menší země, která sousedí pouze se Španělskem a mořem, je také oblíbenou destinací, a nejen na poznávací zájezdy. Zkuste tuto zemi navštívit nejen v létě, ale třeba i na jaře nebo na podzim. Čekají vás zde zážitky, cestování, ochutnávky jídla, památky a vlídní lidé.

lisabon
Lisabon, zdroj foto Envato

Základní informace

Země ležící na Pyrenejském poloostrově má rozlohu 92 391 km2. Počet obyvatel je stejně jako v České republice 10 milionů. Hustota zalidnění je 114 km2. Oficiálním jazykem je portugalština, která je dost podobná španělštině. Náboženství je katolické, méně často jsou zastoupeni ostatní křesťanská náboženství. Měnou je euro a země je členem EU.

Lisabon

Hlavním městem Portugalska je Lisabon. Je to krásné město, které žije ve dne i v noci, je plné památek, hospůdek, barů a jednoduše všeho, co zvídavého turistu může zajímat. Z památek byste neměli minout hrad svatého Jiří, který se nachází ve čtvrti Baixa. Mohutný gotický hrad se ukazuje v celé své kráse včetně poměrně zachovalého opevnění. Gotická katedrála Sé de Lisboa připomíná všechny ostatní gotické katedrály ve stylu Notre Dame. Krásný je také pozdně renesanční klášter Sao Vicente de Fora, který je dominantou centra města. A poslední památkou, která stojí za vidění, je určitě Basilica Estrella z barokního období, přestavěná v novoklasicismu. Osvěžit se a odpočinout si můžete v Parku národů, který byl zbudován k výstavě Expo 98, a dnes je nejproslulejší zejména zdejší oceánium.

portugalsko-lisabon
Lisabon, zdroj foto Envato

Další portugalská města

Porto

Je druhé největší město na severu Portugalska, které vám také může nabídnout noční život i moderní kavárny. Město leží na řece Duoro, a jak jste jistě poznali, odtud pochází tradiční portské víno. Historické centrum Porta se jmenuje Ribeira a bylo zapsáno na Seznam UNESCO. Porto bývá někdy přirovnáváno i k Praze, a to především kvůli tomu, že v historickém centru najdete přemíru památek všech historických slohů. Z památek je opravdu krásná katedrála Sé, která je původně románská, s gotickými přístavbami a barokní přestavbou. Kostel a věž Igréja e Torre dos Clérigos je barokní kostel s nejvyšší věží v Portugalsku. Ale nezakoukejte se do památek natolik, abyste zapomněli ochutnat portské a výbornou kávu.

porto-1
Porto, zdroj foto Envato

Coimbra

Třetí největší město v Portugalsku je známé především svou univerzitou, která je zapsána na Seznamu UNESCO. Město leží na řece Mondego. Kromě univerzity se slavnou Bibliotecou Joaninou zde najdete takové památky jako katedrála Sé Velha, která je dokonalou připomínkou románského stylu. Katedrála Sé Nova je naopak renesanční. Kostel Santa Cruz byl založen ve 12. století, přestavěn je v gotickém stylu. V blízkosti města můžete navštívit archeologické vykopávky z římské doby Conimbriga.

coimbra-portugalsko
Coimbra, zdroj foto Envato

Fátima

Poutní místo v malém městě, které obývá asi 10 tis. lidí, osloví zejména katolické věřící. Údajně se zde zjevila Panna Maria třem malým pasáčkům a předpověděla konec první světové války. Poutní kostel je nádherný, vystavěný kolem roku 1928. Pouť vám zabere nějaký čas, protože se většinou koná od vlakové zastávky vzdálené asi 15 km.

fatima-portugalsko
Fatima, zdroj foto Envato

A rovnou jdeme do přírody

Bucaco

Nedaleko Coimbry se nachází pohoří Bucaco. V tomto pohoří najdete nejstarší lesnatý porost. V lese roste prý přes 700 druhů stromů. Ve středověku se o tento les starali benediktinští mniši. A v lese kromě procházek a sledování přírody můžete narazit i na klášter Mosteiro dos Carmellitas.

Alentejo

Okres v jižním Portugalsku kolem řeky Tajo slibuje nerušený odpočinek a panenskou přírodu. Rostou zde olivovníky a korkové duby. Při své návštěvě můžete narazit na středověké hrady – románské i gotické, a dokonce i římské památky (Roman Temple of Évora). A rozhodně budete mile překvapeni místními obyvateli, kteří jsou velmi vlídní a dodržují místní tradice.

alentejo
Alentejo, zdroj foto Envato

Algarve

Jižní oblast kolem města Faro může nabídnout čisté a krásné pláže, moderní hotely, předřímské, římské a středověké památky. Při pobřeží můžete i surfovat. Oblíbeným místem tohoto regionu je mys svatého Vincenta, který byl kdysi považován za nejjižnější výběžek evropské pevniny. Dnes zde stojí maják a v minulosti zde stával i františkánský klášter. Nezapomeňte ochutnat i místní speciality – ceny jsou velmi příjemné.

algarve
Algarve, zdroj foto Envato

Azorské ostrovy

A protože Portugalsko, to není jen pevnina, ale i ostrovy, vezmeme vás alespoň na některé z nich. Azory nebo také Azorské ostrovy se nacházejí v Atlantickém oceánu asi tak na třetině cesty z Evropy do Severní Ameriky. Největším ostrovem je San Miguel, ale navštívit můžete i ty ostatní. A co vás tady čeká? Vyhaslé sopky, krátery, krásné pobřeží i jezera ve vnitrozemí, ale i koloniální architektura. Azorské ostrovy přímo vybízejí k turistickým výletům. Na svých cestách můžete vidět, jak se zde pěstuje ananas, citrusy a čaj.

jezero-sao-miguel-island-azores-portugalsko
Azory, zdroj foto Envato

Madeira

Dalším souostrovím je Madeira. Madeira je i název pro největší ostrov tohoto souostroví. Nachází se blíže k Africe (Maroku). Na Madeiře můžete obdivovat sopku Pico Ruivo, ochutnat madeirské víno, kochat se nádhernou přírodou, hlavně flórou, prohlížet si kanály a vodopády, a provozovat turistiku, co hrdlo ráčí. Na Madeiru se jezdí v každém ročním období, a tak se nedivte, že zde vždycky narazíte na turisty.

madeira-1
Madeira, zdroj foto Envato

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?