Pohádkové zámky a paláce Evropy: Nemůžete se nabažit jemné architektury, bohatě zdobených interiérů, všudypřítomného luxusu a jedinečné atmosféry pohádkových zámků? Vycestujte za nimi po Evropě, určitě nebudete zklamaní.
Podíváme se opravdu všude – od Španělska až po Francii a nebude chybět ani jeden český zástupce. Tipnete si, který to bude, nebo se necháte překvapit? Ale ten úplně nejpřekvapivější tip jsme si nechali na závěr. Schválně, co se vám vybaví, když se řekne „pohádkový zámek“? Jestli jste tipovali správně se dozvíte až úplně na konci našeho nevšedního čtení.
Palác ve Versailles, Francie
Začít jsme s ním jednoduše museli, protože sám o sobě se stal inspirací pro mnoho dalších památek z našeho článku. Nejznámější synonymum nádhery, luxusu a klasického baroka a fascinujících čísel. 700 místností, 7 hektarů parku, 2 000 oken a 67 schodišť. Není divu, že jde o jednu z největší atrakcí Francie a symbol francouzské absolutistické monarchie. Stojí za ním Ludvík XIV., který nechal rozšířit původní lovecký hrad svého otce Ludvíka XIII. do dnešní nádhery. Panovníky odtud vytlačila až francouzské revoluce.
Právě tady byla vyhlášena Francouzská republika a dnes tu najdete Muzeum francouzské historie. Jen tak pro zajímavost, v současnosti navštíví královský palác ve Versailles více než 10 milionů turistů ročně. Poklidnou procházku po osamělých komnatách tedy nečekejte.
Zámek Sanssouci v Postupimi, Německo
Letní sídlo krále Fridricha II. Velikého, ale také skutečný chrám umění a filosofie, postavený ve zdobném rokokovém stylu. Ženy sem vstupovat nesměly a své teze tu rozvíjel třeba slavný filozof Voltaire nebo spisovatel Ignacy Krasicki. Na konci 19. století se z paláce stalo muzeum.
Spatřit tu můžete třeba kancelář Fridricha II. Velikého (i místnost, ve které zemřel), obdivuhodné palácové terasy i skvěle udržovanou zahradu. Procházet se tu můžete po libosti. I on je přirovnáván k francouzskému Versailles, architekturu má však o něco střízlivější. Spolu s dalšími památkami v Postupimi patří i on na seznam UNESCO.
Schönbrunn ve Vídni, Rakousko
K nebi se vypíná od roku 1441. V roce 1830 se zde narodil císař František Josef I. a v Zrcadlovém sále poprvé veřejně koncertoval teprve šestiletý Mozart. Kdysi tu kráčely také vyhlášené krásky v čele s Marií Terezií nebo císařovnou Sissy.
Schönbrunn obklopuje nádherný park s fontánami, sochami, bludištěm a dokonce i malou zoo. A samozřejmě ho najdeme i na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Královský palác v Madridu, Španělsko
Co hledat? Palacio Real, který vyrostl ve 13. století na troskách tzv. Starého Alcazaru. Se svými 2 800 nádherně vyzdobenými pokoji je v současnosti největším palácem v Evropě. A protože tu už dnes královský pár nesídlí, mohou ho turisté prozkoumávat zcela po libosti. Minout nesmíte trůnní sál s působivou freskou Giovanniho Battisty Tiepola, nádhernou galerie obrazů s díly malíře Caravaggia či unikátní lékárnu Pharmacia Real. A zastavte se také v malebných zahradách Sabatini nebo u historické kašny v parku Campo del Moro.
Palác Zwinger v Drážďanech, Německo
Perla barokní architektury ukrývající úchvatnou sbírku špičkových mistrovských děl. A také spousta zajímavých sbírek sahajících od zoologie až po vzácný porcelán. Palác Zwinger v Drážďanech byl založen v letech 1710–1728. Nejdříve šlo spíše o zimní sídlo, dnes jsou tu k vidění mnohá Mitrovská díla. Sixtinská Madona Rafaela Santiho, Titian, Botticelli, Rubense a další. Nenechte se proto odradit menší zdobností zevnějšku, uvnitř si rozličné umělecké krásy užijete až až.
Alhambra v Granadě, Španělsko
Pokud se plánujete vydat na jih Španělska, pak Granadu určitě nemůžete minout. Mezi zelenými kopci se tu vypíná asi nejkrásnější a nejznámější středověký arabský palác na světě. Tato úchvatná rezidence začala vznikat ve 13. století a během dvou století se tak rozrostla, že když palác v roce 1492 převzali Španělé, byli tak ohromeni, že se neodvážili žádnou budovu poničit nebo dokonce zbořit.
Díky tomu se dodnes zachovala třeba nádherná štuková výzdoba, dekorace a další ozdobné prvky. A součástí Alhambry jsou samozřejmě také velké zahrady, protkané sítí vodních kanálů, fontán a bazénů.
Lednicko-valtický areál, Česká republika
Nepřekvapí, že je Lednicko-valtický areál a park se zámky Lednice a Valtice součástí seznamu kulturních a přírodních památek UNESCO. Samotná stavba zámku je obklopená úchvatným parkovým komplexem plným rybníků, stromů a vzácných květin. Nedí divu, že se mu přezdívá také Zahrada Evropy.
Vybudoval ho rod Lichtenštejnů a svou konečnou podobu získával po více než 600 let. Výsledkem je nádherná francouzská zahrada a majestátní anglický park s mnoha nevšedními stavbami a budovami, z nichž mnohé jsou dnes přístupné (bohužel za poplatek). Zatímco Lednický zámek imituje anglickou tudorovskou gotiku, Valtice nesou dnes podobu barokní. A těšit se tu můžete i na nejrůznější kulturní akce. Jen pozor, během sezóny tu bývá opravdu přeplněno.
Petrodvorec v Rusku
Najdete ho ve stejnojmenném městě. Nechal ho postavit car Petr Veliký a předlohou mu bylo francouzské Versailles. Fotografovat se tu nesmí, ale pohled na velkolepé interiéry přesto stojí za to. Stejně působivý je i okolní park. 144 vodotrysků a rozloha 600 hektarů. Všude zlato, sochy – a překvapení. Dovedně ukryté fontány v polozapomenutých zákoutích vás totiž mohou osvěžit v tu nejneočekávanější chvíli. Tak si to totiž car přál.
Palác rodiny Esterházyů, Fertöd Maďarsko
I tento „maďarský Versailles“ vznikl stejně jako jeho známější francouzský příbuzný na místě loveckého zámečku. Jde o monumentální barokně-rokokové sídlo z 18. století, odrážející se ve vodách jezera Neusiedl. Nechal ho postavit maďarský aristokrat a patron umění – princ Miklós József I Esterházy.
V jeho zdech vystupovalo množství slavných umělců a několik let se zde zdržel i významný rakouský skladatel Joseph Haydn. Ale nikoli dobrovolně. Aby své angažmá „na poušti mezi bažinami“ konečně ukončil, složil při této příležitosti symfonii na rozloučenou, v jejímž finále před sebou postupně zhasli všichni hudebníci svíčky, složili noty a vyšli i se svým hudebním nástrojem ven. Princ Miklós naštěstí narážku pochopil. A četné kulturní akce a koncerty se tu pořádají i dnes.
Sleeping Beauty Castle v Paříži, Francie
Náš poslední tip bude trochu netradiční, protože když už pohádkový palác, tak určitě se vším všudy. Pamatujete na ten ikonický ze všech upoutávek Walta Disneyho? Tak právě ten můžete doopravdy navštívit. Jde totiž o hlavní atrakcí Fantasy Parku v pařížském Disneylandu. 167 metrů vysoká stavba celá vyvedená v růžové vás zkrátka oslní na první pohled. Fascinovat vás budou nádherné gobelíny, inspirované pohádkovým příběhem Růženky, i barevné vitráže v oknech, při jejichž výrobě byly použitý původní metody středověkých mistrů. Aby také ne, když jejich realizace byla svěřena Petru Chapmanovi – známému restaurátorovi, který ještě před velkým požárem rekonstruoval vitráže v katedrále Notre Dame v Paříži.
V noci je zámek nádherně osvětlen a čas od času za ním vytrysknou i barevné ohňostroje – přesně tak, jak si to milovníci animovaných pohádek pamatují. To zkrátka musíte vidět na vlastní oči!