Palermo je největší město na Sicílii a pravděpodobně jedno z nejrozmanitějších v celé Itálii. Je to místo plné kontrastů. Na trzích si můžeme připadat, jako bychom se přestěhovali na jiný kontinent. Barokní kostely a paláce se zase mohou rovnat největším uměleckým dílům, která se nacházejí ve městech, jako je Janov, Florencie nebo Řím. Palermo je multikulturní město, kde našlo domov mnoho nově příchozích z Afriky nebo Blízkého východu. Jedná se o jakýsi kulturní fenomén, protože město (stejně jako celý ostrov) bylo naposledy ovládáno sicilským emirátem téměř před 1000 lety a Normané po dobytí Sicílie zničili většinu stávajících arabských staveb.
Video:
Stejně jako v Andalusii si noví křesťanští vládci na Sicílii velmi oblíbili dědictví arabské architektury. V Palermu (a jeho okolí) je nejlepším příkladem skupina budov zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO jako příklad spojení arabské, byzantské a normanské architektury.
Počasí v Palermu
Sicílie leží v subtropickém podnebném pásu středomořského typu. Má proto horká léta a mírné zimy, během nichž teplota přes den klesá maximálně na dvanáct stupňů. Záporné teploty a sněžení zde nejsou zaznamenány. V letních měsících, jako je červenec a srpen, je zde poměrně sucho a velké horko. Tehdy i za poměrně silného větru dosahují citelné teploty 40 °C. Zimy jsou mnohem chladnější, s poměrně příjemnými teplotami přes den a teplotami kolem 10 °C v noci. Ačkoli se neočekává sněžení, jsou zde značné srážky a často i kroupy. Optimální roční období je jaro a podzim. Teploty jsou zde příjemné a nenáročné, takže si Palermo můžete užít naplno.
Památky v Palermu
Hlavními památkami Palerma jsou zbytky římských hradeb, královský palác známý jako Palác Normanů, který postavili Normané v 11. století na troskách arabského hradu, v němž se nachází slavná Cappella Palatina z 12. století, arabsko-byzantská krápníková klenba, mozaiky z 12. století. Další historickou stavbou města je katedrála sv. Rosalia zdobený mozaikami (12. století), v němž jsou hrobky králů. Nacházejí se zde také románské kostely San Cataldo a San Giovanni degli Eremiti. Barokní stavby jsou zastoupeny kostely S. Matteo, S. Giuseppe, del Gesù. Barokní architekturu reprezentují také nárožní domy tvořící Quattro Canti. Z budov z 19. století stojí za zmínku především monumentální městské divadlo Politeama a klasicistní novorenesanční opera Teatro Massimo.