Oldřichův dub v Peruci podle legend pamatuje setkání knížete Oldřicha a Boženy

0
oldrichuv dub
Gortyna / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Oldřichův dub je prastarý strom, rostoucí v obci Peruc. Podle legend je přes tisíc let starý, a právě zde se měl podle pověstí setkat kníže Oldřich s Boženou. Pověst o dvou milencích zná asi každý. Oldřichův dub je zmíněn i v Dalimilově kronice.

Peruc je městys ležící v okrese Louny. Zajímavá je díky velmi známému příběhu z naší historie, romantické legendě o Přemyslovci Oldřichovi a prosté dívce Boženě. Podle pověstí se právě zde u tohoto dubu setkali. Historie Peruce sahá až do pravěku. Obcí vede naučná stezka Perucka, jednou ze zastávek je Oldřichův dub.

Dub Oldřich a milostný příběh

Dub peruc
Geretpbelt / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Dub Oldřich je zapsán do seznamu významných stromů UNESCO, také je cennou kulturní a přírodní památkou Česka. Jeho věk je odhadován na tisíc let, někteří jsou však v odhadech střízlivější a tvrdí, že je mladší. Vysoký je přes 30 m, šíře u paty stromu dosahuje 970 cm. Strom byl v minulosti několikrát zabezpečen, jeho kmen je dutý. Neušel také pozornosti vandalů. Pro zachování historie má dub Oldřich i svého potomka, který roste u zdejší mateřské školy.

Podle starých pověstí se tu kníže Oldřich utábořil se svou družinou při lovu, přibližně po roce 1000. Někde v blízkosti stromu si měl všimnout krásné venkovské dívky, která prala prádlo. Podle některých zdrojů k setkání došlo u studánky, kterou můžeme v obci taktéž navštívit a je pojmenována Boženina studánka.

I když Božena byla manželkou zemana Křesiny (podle některých zdrojů to byla dcera) a Oldřich byl ženatý s Jutou (ta byla však neplodná), odvezl si ji sebou a počal s ní syna Břetislava I., chrabrého a statečného muže. Rod Přemyslovců tak pokračoval dále.

Jestli k setkání u prastarého dubu skutečně došlo nebo je vše jen vymyšlený romantický příběh, by mohl povyprávět jen dub Oldřich sám.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here