Ondřejov je známý nejen svou hvězdárnou

0
Ondrejov kostel
Zdroj foto: Sokoljan at cs.wikipedia, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons      Kostel

Obec Ondřejov se nachází na Praze-východ a můžete se sem dostat autem, ale i na kole, protože leží na síti cyklostezek. Nejznámější je zdejší hvězdárna, ale i ostatní památky si zaslouží pozornost.

Ondrejov hvezdarna
Zdroj foto: The original uploader was Sokoljan at Czech Wikipedia., CC BY-SA 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5>, via Wikimedia Commons Hvězdárna – Ondřejov

Hvězdárna

Nejprve se ale přece jen budeme věnovat hvězdárně. Tu postavil průmyslník Josef Jan Frič v letech 1898 až 1906 a roku 1926 ji věnoval Univerzitě Karlově. V současné době provozuje hvězdárnu Astronomický ústav Akademie věd České republiky a pořádají zde mnoho naučných i výukových programů.

Kostel sv. Šimona a Judy

Ani Ondřejovu nechybí majestátní kostel. Ten sv. Šimona a Judy je renesanční (i když pravděpodobně postaven na gotickém základě) a byl několikrát přestavován.

Vila Leonora

Zajímají-li vás poněkud romantické příběhy, pak se zajděte podívat na vilu Leonoru. Nechala si ji postavit slavná operní pěvkyně Eleonora Ehrenbergová, která zde také v roce 1012 zemřela.

Sochy a pomníky

Ve městě se rovněž nachází socha svatého Ondřeje (po němž byla i obec pojmenována), dále zde najdete pomník studentům, kteří se účastnili bojů proti Napoleonovi, a v neposlední řadě i pomník padlým vojákům v první světové válce.

Zajímavost

K obci patří ještě obec Třemblat (dříve Třemblaty), kudy procházel kocour Mikeš v knize Josefa Lady, když utekl z domova.

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA