Oak Island: Kde se nachází Jáma pokladů? Čím je toto místo neobvyklé? Jak je možné, že se doposud nepodařilo nalézt ukrytý poklad, když je známo, kde se nachází? Co je zde jinak, než by mělo být? Napoví nám legenda vztahující se k místu?
Úkryt znám, proč nelze vyzvednout poklad?
Pravidlem bývá, že u nalezení pokladů je primární zjištění místa úkrytu. Zde tomu je opačně a přesto poklad nebyl doposud nalezen. Ptáte se, kde a proč tomu tak je? Jak je možné, že není možné se k místu dostat? A jsou zde zhmotněny poklady pirátů?
Tajemná šachta na Oak Islandu
Malý ostrůvek Oak Island ležící v zálivu Mahone u pobřeží Nového Skotska v Kanadě se nachází zhruba 70 kilometrů od Halifaxu, jenž jej dělí od pevniny pouze úzký průliv, měl od nepaměti špatnou pověst. Občas tu byla za nocí vidět divná světla. Když se několik zdejších rybářů vydalo zjistit příčinu, tak za podivných událostí zahynuli. Místní věřili, že tu straší duchové ze záhrobí a zardousí každého, kdo se jen pokusí narušit jejich klid.
Oak Island je neobydleným ostrovem o rozloze 57 hektarů. Je převážně porostlý lesem. Mezi hledači je nazýván zlatým dolem a to i na úkor toho, že se doposud nikomu nepodařilo onen poklad najít.
Zrod neobjasněné záhady
V roce 1795 se tři rybářští synkové vydali pokořit tuto kletbu. Ostrov je dostal ovšem jinak, našli podezřelou propadlinu, zbytky nářadí a další stopy kopání. Z toho logicky usoudili, že tu musí být poklad. Jeho hledání dokonce zasvětili svůj zbytek života, marně. To, co vypadalo na snadné nalezení pokladu a náhlé zbohatnutí, se ve skutečnosti ukázalo největším hlavolamem všech dob. Tajemství nesoucí jméno Jáma pokladů, v originále The Money Pit je mnohem větší záhadou.
Dílo Vikingů, poklad pirátů, alchymistů či mimozemšťanů?
Existuje řada teorií a domněnek o tom, kdo a proč tuto jámu vyhloubal. Nejčastěji jsou zmiňováni piráti a to zejména proslavený kapitán Kidd. Řada faktů nasvědčovala tomu, že piráti zde skutečně občas působili. Jenže vyhloubení Jámy pokladů je daleko za jejich intelektuálními i technickými možnostmi.
Další verzí je ta, že provedení ukazuje na Inky, kteří zde měli skrývat své zlato. Podle jiných jde o úkryt svatého grálu, tajných alchymistických spisů či děl Rogera Bacona, který již na začátku středověku popsal letadla, ponorky a další překvapivé nálezy. Existují i varianty, že se jedná o doposud neobjevený majetek templářského řádu.
Vodítkem k pokladu je tzv. Nolanův kříž
Hlavní instrukcí k pokladu je tzv. Nolanův kříž, tj. hromada kamenů velmi precizně sestavená do tvaru písmene X, která přímo vybízí k tomu, aby označovala hlavní bod, kde se nachází poklad. Okolo Nolanova kříže je spousta spekulací a verzí. Všechny se vztahují k pokladu. O zdejším pokladu se hovoří v souvislosti se zlatým věkem pirátství, především se jedná o období mezi roky 1690 až 1730. U ostrova údajně kotvily pirátské lodě, které se vracely ze svých nájezdů u amerického pobřeží. Ostrov by tak byl ideálním úkrytem pro ně i pro poklad.
Jak stará je Jáma pokladů?
Někteří badatelé považují stavby pod ostrovem Oak Island za osmý div světa. Při detailnějším zkoumání se do mysli vkrádá hned několik pochybností, jako právě například zcela neujasněná doba vzniku šachty neboli Jámy pokladů.
Rozluštit tuto záhadu stáří i ukrytí pokladu se pokoušela řada nadšenců. Jednalo se o stovky, mezi kterými byl i například herec John Wayne nebo polárník Richard Byrd. Dokonce při hledání zahynulo i několik lidí. Více jak 200 let ovšem veškerým snahám prozkoumávání a nalezení pokladu odolává a nikomu se ani za pomoci nejmodernější techniky zatím nepodařilo najít cokoli cenného. Hledání nicméně stále pokračuje.
Diskutabilní kamenná deska s nápisem
Podle dobových záznamů ji jeden muž ze skupiny kopáčů pár let používal ve svém domě coby zadní desku ke krbu. O jiném muži se zase praví, že ji využíval v knihařském obchodě jako kovadlinu. Naposledy byla údajně spatřena na počátku 20. století. Pravda je ovšem taková, že nikdy nebyla vyfotografována. Pověst o pokladu je plná hádanek.
TIP: Evropa nabízí spousty krásných míst na dovolenou.