Norsko: Poznejte dechberoucí přírodní krásy, fjordy a národní parky

Jednou z nejkrásnějších severských zemí (dá-li se to tak říci) je jednoznačně Norsko. Rozlohou sice ne největší, ale zato plné přírodních krás, fjordů a ukázky života v zemi, kde je více tmy a zimy než světla a tepla. A přesto zde mnozí chtějí žít.

Základní informace

Norsko leží v nejzápadnější části Skandinávského poloostrova a má rozlohu 385 207 km2. Počet obyvatel je něco mále přes 5 milionů a hustota zalidnění je tedy pouhých 14 obyvatel na km2. Oficiálním jazykem je norština. Nejzastoupenějším náboženstvím je luteránství (85 %), ale najdete zde i římské katolíky, vyznavače dalších křesťanských náboženství a muslimy. Norsko je konstituční monarchií, v zemi se platí norskou korunou a země není členem EU.

oslo-norsko
Oslo, zdroj foto: Envato

Oslo

Hlavním městem Norska je Oslo. Město leží v jihovýchodní části Norska u Oslofjordu. Je nejen důležitým přístavem, ale také silničním a železničním uzlem. V Oslu najdete spoustu památek, ať už architektonických, kulturních nebo sportovních. Pro milovníky architektury a ne příliš staré historie se jako první nabízí prohlédnout si Královský palác. Pochází až z 18. století, postaven v neoklasicistním stylu a dodnes v něm bydlí královská rodina. Od roku 2002 je zpřístupněn veřejnosti.

Hrad a pevnost Akershus je další architektonickou a historickou památkou. Jedná se o původní hrad norských králů, která je dnes využívána spíše armádou. Dříve sloužil jako pohřebiště králů, dnes je zde vojenské muzeum. Do novějších dějin vás vezme Radnice, která je funkcionalistická a v ní se každý rok udílejí Nobelovy ceny míru. A kromě toho je v Oslu mnoho muzeí: například Munchovo muzeum, které shromažďuje nejvýznamnější díla umělce, nebo Muzeum Kon-Tiki, ve kterém je vystaven mimo jiné cestovatelský vor Thora Heyerdahla.

norsko-oslo
Oslo, zdroj foto: Envato

Další města

V norských městech ještě zůstaneme, protože jsou velmi specifická – i díky své poloze. Mezi taková zcela jistě patří Bergen.

Bergen

Bergen je druhým největším městem v Norsku. Je obklopeno horami a navíc se nachází blízko fjordu. Takže z města můžete v případě potřeby uniknout rovnou do přírody nebo se vypravit na plavbu lodí. Nejlepší je obě varianty kombinovat. Nenechte se odradit ani počasím, protože v Bergenu často prší (ale to třeba v nizozemských městech nebo v Anglii taky). Přímo ve městě naleznete malebné barevné domky, 3 kostely z období středověku – z toho dva přestavěné, univerzitu a rybí trhy. Měli byste také ochutnat místní speciality z ryb a mořských plodů.

bergen-norsko
Bergen, zdroj foto: Envato

Trondheim

Třetí největší město Norska má tak zajímavou zeměpisnou polohu, že letní noci jsou téměř tak jasné jako dny, zatímco zimní dny jsou téměř tak temné jako noci. Vydejte se sem tedy raději v letním období, ať si můžete město dobře prohlédnout. Navštivte určitě Nidaroský dóm, což je největší katedrála v Norsku, s věžemi podobnými Notre Dame, krásnými vitrážemi a rozetou nad portálem. Zajímavý je i arcibiskupský palác, který dnes slouží částečně jako muzeum. Moc hezkou podívanou poskytne i Umělecko-průmyslové muzeum, ve kterém můžete vidět historický nábytek, kroje i šperky, které jsou zcela jiné, než jaké známe z našich končin. A kdyby se vám zdálo, že je zde příliš mnoho studentů, tak vězte, že v tomto městě je 11 vysokých škol a nespočet středních a základních, takže je také často nazýváno městem studentů.

trondheim
Trondheim, zdroj foto: Envato

Tromsø 

Město, které leží na severu Norska, má mnoho nej. Nachází se zde nejsevernější univerzita, nejsevernější pivovar a také nejseverněji položená botanická zahrada. To už je dost důvodů na to, tohle město navštívit. Prohlédnout si můžete i Polární muzeum, akvárium Polaria (s tuleni) a celodřevěnou katedrálu. Pokud vylezete na vrchol Fjellheisen, uvidíte celé město jako na dlani.

Alta

Nepříliš velké město za polárním kruhem patří k místům, která byla osídlena už kolem roku 6000 př. n. l. Důkazem toho jsou skalní rytiny a kamenné malby, které jsou dokonce zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO. Kromě toho se odtud dá dobře pozorovat polární záře.

tromso-norsko
Tromso, zdroj foto: Envato

A jdeme do přírody!

Souostroví Lofoty

Lofoty je souostroví na severozápadním okraji Norska, které je tvořeno asi 80 ostrovy. Nejdůležitější ostrovy jsou propojeny tunely a mosty. Krásná je podívaná na hory, které přímo vystupují z moře. Lofoty jsou osídleny už bezmála 6000 let a po celou tu dobu je tu nejvýznamnějším druhem obživy rybolov. To uvidíte na každém kroku: sušáky na ryby, rybářské sítě, sušené tresky jsou připravovány na vývoz. Místo je také známé nalezišti ropy, dnes se zde však provádí pouze výzkum.

aurora-borealis-lofoten-islands-norway-iconic-v-2021-12-15-20-56-11-utc
Lofoty, zdroj foto: Envato

Nordkapp

Nejsevernější mys Norska vás uchvátí podívanou z útesů na Barentsovo moře. Dnes se sem dostanete po silnici a na konci cesty můžete navštívit muzeum, které obsahuje exponáty ohledně prvních expedic, které tu hledaly nejsevernější místo Evropy. Skutečně nejsevernějším bodem je Kinnarodden. Nicméně z tohoto mysu můžete dobře pozorovat polární záři.

north-cape-nordkapp-norsko
Nordkapp, zdroj foto: Envato

Národní park Jotunheimen

Tento park (česky byste jej mohli přeložit jako Domov obrů) se nachází ve stejnojmenném pohoří v jižní části Norska. Hory zde dosahují přes 1900 m n. m. Jsou zde jezera, skalní masivy pokryté ledovcem a ze zvířat zde můžete pozorovat soby, losy, rosomáky nebo rysy.

narodni-park-norsko-jotunheimen
Jotunheimen, zdroj foto: Envato

Na území Norska je však dalších 46 národních parků.

 

Další články o Norsku

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?