Nocování v přírodě je zážitek, pokud nepodceníte přípravu

0

zazitek

Bloumáme lesem, objevujeme skryté cesty, pozorujeme srnky, sbíráme houby nebo ochutnáváme lesní jahody. V přírodě jsme teď víc a někteří z nás vyráží na čundr. Jaké nezbytnosti přibalit do batohu?

Připravte se důkladně na venkovní podmínky

Pokud se chystáte na několikadenní výšlap s přespáním v přírodě, oceníte na cestu i další věci než jen pláštěnku a láhev s vodou. Základem je kvalitní spacák. Vybírejte ho tak, aby odpovídal podmínkám, do kterých vyrážíte. V zásadě by měl být lehký a skladný. Pokud objevujete české luhy a háje, vystačíte si s teplotním komfortem spacího pytle kolem mínus pěti stupňů Celsia.

Předejděte nepříjemnému prochladnutí od země a přibalte také karimatku. Kvalitní karimatka nebude jen obyčejnou podložkou pro přespání v přírodě, ale zajistí vám opravdu hodnotný spánek. Ostřílení matadoři nezapomenou ani na plachtu a žďárák, tedy nepromokavý vak na spacák. Ochrání před zimou, vlhkem a před nečistotami, což při nocování pod širákem ocení každý.

stanovani

Spolehlivé oblečení snad ani není třeba připomínat a vrstvení je princip všeobecně známý. Tak alespoň v rychlosti – první vrstva by měla být vaší druhou kůží, kvalitní termoprádlo spolehlivě odvede pot. Jako druhou vrstvu oblečte funkční mikinu, která pokračuje s odvodem vlhkosti, zároveň ale tělo izoluje a drží v teple. Třetí vrstva vás ochrání před nepříznivými vlivy počasí, jako je třeba vítr nebo déšť.

Posviťte si na cestu čelovkou a nezapomeňte také na základní lékárničku. Přibalte nepromokavé obaly, ať se obejde bez šrámů i vaše elektronika. Vybavte se také dostatkem pitné vody a jídlem. Při delších túrách oceníte vařič a přenosné nádobí.

Nocuji, nebo tábořím? Hranice je tenká

Ze zákona je nocování v přírodě legální. Zjistěte si ale podrobnosti. Legální přenocování znamená možnost jednorázového přespání bez známek dlouhodobějšího pobytu. V praxi to může vypadat tak, že rozložíte karimatku, zabalíte se do žďáráku nebo přespíte v hamace. Ráno po vás nesmí zůstat ani stopa.

priroda

Nepleťte si přenocování s tábořením, tedy několikadenním pobytem na jednom místě, kde postavíte stan a založíte ohniště. Táboření totiž není na většině míst povolené. Hranice mezi oběma termíny je tenká. Pokud si postavíte přístřešek za účelem jednorázového přespání, dostáváte se na hranu nocování a táboření. Co s tím? Zkuste vyrazit na divoko, odlehčete batoh, s ohněm nepočítejte a rozložte si jen plachtu nebo žďárák.

Tak dobrodružství zdar!

——————Komerční článek——————-

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here