
Neuschwanstein: Jedno z nejnavštěvovanějších míst Německa a zároveň místo, které se objevuje ve filmech i pohádkách, a dokonce i na puzzle, bylo vytvořeno a postaveno pro krále, který se ve skutečnosti bál lidí.
Ludvík II. Bavorský
Zámek nechal vystavět král Ludvík II. Bavorský, a to nikoliv jako sídlo, kterým by se chlubil, ale jako své útočiště před lidmi. Král totiž trpěl strachem z lidí, možná také schizofrenií, a na místo se uchyloval vždy, když se jeho nemoc zhoršila. Zároveň se tu skrýval před svou matkou, která sídlila na nedalekém zámku Hohenschwangau a se kterou neměl zrovna vřelý vztah.
Jak se projevovala jeho nemoc
Král trpěl nemocí již od raného dětství, ale postupem času se nemoc zhoršovala, což potvrzovali i jeho psychiatři. Psychickými potížemi trpěl i jeho bratr, nemoc tedy byla zřejmě dána geneticky. Ludvík to dotáhl tak daleko, že odmítal podřídit se střídání dne a noci, nesnesl v divadle jiného diváka než sebe (většinu představení měl jen sám pro sebe – ostatně i Neuschwanstein byl postaven také jako scéna pro opery Richarda Wagnera), trpěl záchvaty vzteku apod.

Jak šílený král skončil
Když na tom byl král nejhůř, prohlásili jej lékaři za pomateného a nechali ho převézt na zámek Berg. Zde ovšem za dosud nevyjasněných okolností asi za 14 dní nato zemřel, našli ho utopeného v jezeře. Dodnes se neví, zda to byla sebevražda, nebo spíš nařízená vražda, aby král neohrožoval ostatní a pověst království.
Co je na zámku k vidění
Zámek je krásný zvenku i zevnitř, pokud si tedy potrpíte na pohádkové nebo kýčovité zámky. Je postaven v několika slozích (novogotika, novoromantismus, historismus), nejzajímavějším prvkem uvnitř je trůnní sál ve stylu Hagia Sofia v Turecku. Ovšem jedno sálu chybí, a to trůn, na nějž už nezbyly peníze. Král totiž stavbou zámku utratil úctyhodných 6 milionů německých marek. Ale zase dnes můžeme na zámku vidět první telefon a první záchod.