Když se řekne řeka, většinou se nám vybaví něco křišťálově čistého, mokrého a hlavně tekutého. Ovšem v Rusku mají zase všechno jinak. V Národní parku Taganay na vás totiž čeká řeka z kamení. A vypadá opravdu velkolepě.
VIDEO:
Najdeme ji v jižním pohoří Ural, a to konkrétně ve známé Čeljabinské oblasti. Podobná skalní řeka je už na světě jen jedna, ovšem mnohem menší velikosti. Vypravit bychom se za ní museli do Indie. Rozhodně tedy jde o doopravdy neobvyklý a fascinující jev.
Jak vlastně vypadá skalní řeka
Ta v Taganay je dlouhá 6 kilometrů a ve svém nejširším místě dosahuje šířky 250 metrů přesně (najdete ho v blízkosti hřebene Otkliknoy). Zpočátku ji formují malé „potůčky“, ne širší než 20 metrů, později se však spojují a nabírají na síle.
Řeku tvoří balvany o hmotnosti v průměru tři až čtyři tuny, pyšnící se navíc i neobvyklou barvou. Obsahují totiž aventurin – zajímavou odrůdu křemene, který dodává kamenné řece místy světle hnědou nebo zelenou barvu.
Jak kamenná řeka vznikla není jasné
Vědci se dodnes přou nad tím, kde se tato unikátní geologická formace vzala. Nejpopulárnější teorie hovoří o tom, že jde o důsledek tání ledovce, jež se odehrálo před více než 10 000 lety. Zastánci této teorie tvrdí, že se skály jednoduše oddělily od mladých vysokých vrcholů hory Taganay a jakmile ledovec roztál, začaly pomalu, ale vytrvale sklouzávat do údolí.
Tato teorie ovšem nikdy nebyla prokázána, takže jak vznikla velká kamenná řeka v Taganay zůstává záhada. A nenechte se mýlit názvem. I když by se mohlo podle názvu zdát, že se kameny stále pohybují, neděje se tak. Ve skutečnosti tu řeka kamenů leží beze změny tisíce let. Ale Taganay – to není jen kamenná řeka. Prohlédněte si zdejší lesy z výšky díky našemu videu. Rozhodně nebudete litovat.
zdroj foto: redakce