Muzeum patologie v Opavě – tohle nikde jinde v ČR neuvidíte

0

muzeum patologie ostrava

Když se řekne „patologie“, naskočí vám také husí kůže? Nebo si představíte různé preparáty, které byste chtěli vidět? I takové muzeum patologie můžete u nás v republice najít a naleznete ho ve Slezské nemocnici v Opavě.

Kdo je strůjcem toho všeho?

V roce 1911 profesor Alois Materna založil tohle muzeum, které je součástí oddělení patologické anatomie. To, že patří k velkým vzácnostem je asi každému jasné. Když se profesor Materna odstěhoval z České republiky, jeho sbírka začala chátrat, něco se dokonce i ztratilo. Až v roce 1993 MUDr. Vladimír Plaček zbytky této sbírky zachránil a poté vystavil. V roce 2015 došlo k revitalizaci části chátrajících a vysychajících preparátů a v roce 2016 bylo muzeum znovu otevřeno.

Sbírka nabízí i staré tetování

Sbírka obsahuje přes 250 exponátů jako je například cirhóza jater, ledvinové kameny, nebezpečné pravé neštovice, různé druhy nádorů mozku i unikátní 100 let staré tetování.  Sbírka má vysokou historickou hodnotu a je jediná svého druhu v České republice.

Co dál je možno ve sbírce obdivovat?

Návštěvníci mohou vidět preparáty patologicky změněných orgánů konzervované formaldehydem ve skleněných nádobách, či kostěné preparáty, knihy zemřelých, historické knihy, sklíčka, bločky, písemnosti, diapozitivy i nástroje. Sbírka byla rozšiřována po celých 49 let působnosti profesora Materny ve Slezské nemocnici. Fascinují vás nemoci? Jsou k vidění i preparáty různých nemocí orgánů a tkání, třeba zhoubné i nezhoubné nádory, záněty a vrozené vývojové vady.

Muzeum vítá i veřejnost

Muzeum patologie navštěvují zejména studenti základních i středních škol, zvláště zaměřených na zdravotnictví a biologii. Ale samozřejmě je vítána i veřejnost – a to každé poslední úterý v měsíci od 13 do 15 hodiny. Pro skupinky jsou prohlídky individuální. Avšak celé oddělení patologické anatomie, včetně muzea patologie, si můžete každoročně prohlédnout v rámci Dne otevřených dveří. Prohlídky jsou pod vedením kvalifikovaných odborníků – patologů.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here