Zámek Milotice. Památka nedaleko Kyjova, která si zaslouží rozhodně více pozornosti

0

Zámek Milotice

Mezi městy Hodonín a Kyjov se na jihovýchodní Moravě ukrývá krásný státní zámek Milotice, ležící ve stejnojmenné obci. Stavba, která vznikla před více než 400 lety, vypadá dnes, jako by vyrostla včera. Zámek je ve velmi zachovalém stavu, čemuž odpovídá velmi povedená rekonstrukce fasády a přístupových cest. Obnovy se dočkaly samozřejmě i zámecké interiéry, které jsou budovány a osazovány dobovým nábytkem již řadu let a ještě několik let se na nich pracovat bude.

Historie zámku

Historie dnes státního zámku v Miloticích sahá až do 16. století, kdy z tehdejší tvrze vznikl kolem roku 1596 renesanční jednopatrový zámek. Dříve zde stála pouze vodní tvrz a za vlády Bernarda z Enzesfeldu vznikl právě dnešní zámek. Erb tohoto vládce, včetně erbu jeho ženy jsou umístěny na nárožích oranžérií, konírny a jízdárny.

Dnešní podoba místního zámku není původní. Vznikla díky několika stavebním úpravám, které se během čtyř staletí uskutečnily. Tak, jak se proměňoval zámek, měnily se i jeho panovníci. Například v 18. století byl majitelem panství Karel Antonín Serényi.

Zámek Milotice altán v zahradě
Zámek Milotice – altán

Dnes je tato památka přístupná návštěvníkům každý rok od začátku dubna (letos od 30.3.), až do konce října, kdy se uzavírá většina hradů a zámků na našem území. Přístupné je nádvoří s rozsáhlým parkem z roku 1611. S průvodcem je možné navštívit základní okruh, který vás zavede do reprezentačních sálů. K vidění jsou například zařízené pokoje, jídelna či knihovna. Pro děti se zde uskutečňují také kostýmové prohlídky, se kterými je možné si projít Oranžerii a zámecký park.

Na zámek Milotice se lze dostat autobusem z Kyjova nebo Hodonína a také autem, které je možné zaparkovat hned vedle zámku na rozsáhlém kapacitním parkovišti. Z jihomoravské metropole Brna je to necelých 59 km automobilem.

Pokud zámek Milotice neznáte, rozhodně si naplánujte čas a vyrazte na krásný výlet za touto úžasnou památkou, kterou hlavně Slezané a obyvatelé Čech nemusí tak dobře znát. Milotice si zaslouží každopádně více pozornosti.

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA