Sintra patří k méně známým turistickým památkám Portugalska, a to je skutečně škoda. Vždyť dodnes díky své unikátní poloze a klimatickým podmínkám slouží jako letní sídlo portugalské královské rodiny. Čekat tu na vás bude maurský královský hrad a množství krásných parků a zahrad, díky nimž si Sintra vysloužila přezdívku pohádkové město.
Leží necelých 20 kilometrů na sever od Lisabonu a spolu s přilehlou stejnojmennou oblastí patří už několik let na seznam Světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. A na co všechno se v Sintře můžete těšit?
Maurský hrad aneb Castelo dos Mouros
Pochází z 9. nebo 10. století, přesné datum jeho založení dnes nikdo nezná. Původně se ukrýval v lesích nad městem, dnes je jeho pozice díky postupující urbanizaci o něco méně romantická. Ovšem jeho dnešní podoba pochází až z 19. století a může za ni král Ferdinand II. Hrad už bohužel není ve 100% stavu, dodnes však můžete obdivovat zbytky mohutných hradeb a shlížet z jeho věží hluboko pod sebe na krásu Sintry.
Palácio Nacional da Pena skládá hold pravému romantismu
Patří mezi deset největších staveb 19. století, postavených ve stylu romantismu. Na jeho místě stál dříve klášter, který ovšem v roce 1755 zničilo velmi silné zemětřesení. Jeho pozůstatků se ujal již zmíněný král Ferdinand II. a na bytelných základech nechal postavit zámek.
Ale jaký! Najdete tu maurské, egyptské, renesanční a gotické prvky, které ducha romantismu vystihují opravdu dokonale. Na své si tu přijde každý milovník architektury a historie. A nesmíme zapomenout ani na úchvatné zahrady, jejichž realizace byla svěřena německému baronovi von Eschwege. A protože měl tento mistr kontakty i v našich zemích, táhne se zahradami i parky stopa českého zahradního architekta Václava Cífka.
Quinta da Regaleira alias Palác milionáře Monteira
Nebývá často k vidění, aby se palác jmenoval po svém prvním majiteli, ovšem Quinta da Regaleira nebo také portugalsky Palácio do Monteiro dos milhoes má výjimku. Za dobu své existence vystřídal mnoho různých majitelů, ovšem od rekonstrukce v roce 1997 jde o ideální místo pro pořádání mnoha společenských a kulturních akcí.
Náhodné návštěvníky pak zaujme zejména dovedně zdobená kaplička, spolu s nádherným parkem, v němž se ukrývá několik romantických jeskyní, fontán, vodopádů a jezírek.
Palácio Nacional de Sintra byl až donedávna sídlem královské rodiny
Tato stavba v sobě propojuje charakteristické rysy maurského, gotického a manuelského stylu a ze všech památek v Sintře je asi nejznámější. Najdete ho přímo v centru města a velmi pravděpodobně stojí na základech mnohem dřívějšího maurského Alcazaru.
Samotná budova Palácio Nacional de Sintra pochází z přelomu 15. a 16. století, nejstarší část celého komplexu pochází ze 14. století a je jí malá kaplička v zahradě. Obdivovat tu můžete například charakteristickou dlaždičkovou mozaiku azulejos, a to v té nejkrásnější podobě na celém Pyrenejském poloostrově. Dále najdete v interiéru zámku také množství maleb a kachlové výzdoby. A těšit se můžete i na další ukázky pozdně gotického a manuelského stylu.
Od 15. do 19. století byl tento nádherný zámek prakticky nepřetržitě obýván příslušníky královské rodiny. A i když ho velké zemětřesení v roce 1755 značně poškodilo, byl vyspraven na tolik, že byl už v roce 1910 vyhlášen národní památkou.
Palác Monserratte a sir Francis Cook
Ne, tohoto barona si se slavným objevitelem opravdu nesplete. Ovšem znát ho můžete díky velké sbírce obrazů, kterou se mu za života povedlo nashromáždit. A díky jeho vášni pro umění se dnes můžeme obdivovat i paláci Monserratte, který byl navržen speciálně pro něj. Za jeho návrhem stojí významný britský architekt James Knowles.
Jeho charakteristickým rysem jsou prvky indické architektury propojené s neogotikou. Ovšem ještě o něco více se Monserratte proslavil svými nádhernými zahradami, pocházejícími z pera architekta Thomase Gargilla. Ten nikdy nenavrhoval podobné stavby tzv. od pasu, ale předem si důkladně analyzoval veškeré klimatické zóny v oblasti. I díky tomu dnes v zahradách najdeme přes 3 000 exotických druhů stromů, keřů a květin, přivezených opravdu z celého světa.
Mezi další umělecké odkazy určitě můžete zařadit i pobyt básníka Williama Beckforda a dílo Childe Haroldova cesta od George Gordona Byrona, v němž je Monserratte zmíněn.
Palác pro holandské konzula aneb Palácio de Seteais
A máme tu poslední významnou architektonickou památku Sintry. Palácio de Seteais pochází z 18. století a měl sloužit holandskému konzulovi. Holanďané byli pro velkou část světa významnými obchodními partnery, takže není divu, že si v Sintře tohoto pána jaksepatří předcházeli.
Konzul Danil Gildemeester by však byl fascinován přestavbami a přístavbami, které na paláci později realizoval jeho další majitel markýz Diogo José Vito de Menezes Noronha Coutinho. Díky němu přibyla ke stavbě další křídla a vylepšení se dočkala i velká část zahrad.
Dnes palác vyhoví všem, kteří by při své dovolené chtěli zažít trochu toho hýčkání a luxusu. Slouží totiž jako luxusní hotel, který vám nabídne projížďky na koni a dokonce i v kočáře. Nechybí mu celá řada exkluzivních wellness programů, venkovní tenisový kurt a hned několik golfových hřišť. A pokud se sem vypravíte jako novomanželé, bude tu na vás čekat několik speciálních programů. Ano, i takovouhle specialitku si pro své návštěvníky Sintra nachystala.
Zavítejte do Portugalska a poznejte jeho krásy.